Elon Musk, Sadece Bu Yıl 10 Tane Çanakkale Köprüsü Yapılabilecek Kadar Tesla Hissesi Sattı! Peki Bu Parayla Ne Yaptı?

5
2
0
0
0
Elon Musk, beklenmeyen bir kararla 3.9 milyar dolarlık Tesla hissesi daha sattı. Böylelikle 2022'de satılan hisse miktarı 20 milyar dolara ulaştı. Peki Elon Musk, neden bu denli büyük hisse satışları yapıyor?

Şu sıralar daha çok Twitter'ı satın alması sonrası yaptıklarıyla gündemde olan milyarder iş insanı Elon Musk'tan dikkat çeken bir hamle geldi. Dünyanın en popüler mikroblog platformu uğruna 44 milyar doları gözden çıkaran Musk, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunduğu bir raporda, 3.9 milyar dolarlık Tesla hissesi sattığını açıkladı.

Elon Musk, 2022'nin başından beri Tesla hissesi satıyor. Nisan 2022'de 8.4 milyar dolarlık satış yapan iş insanı, o dönem yaptığı açıklamada bir daha satış yapmayacağını söylemişti. Ancak her zamanki gibi sözünün eri olan Musk, Ağustos 2022'de 6.9 milyar dolarlık daha hisse satmıştı. Şimdi yüksek meblağlı satışlarına bir yenisini daha ekledi. Böylelikle Elon Musk'ın 2022'deki Tesla hissesi satışları, 20 milyar dolara ulaşmış oldu. Bu da Musk'ın sadece bu yıl içinde yaklaşık 2 milyar dolara mal olan Çanakkale 18 Mart Köprüsü'nden 10 tane yapılabilecek kadar Tesla hissesini nakide çevirdiği anlamına geliyor.

Satışların nedeni Twitter'ın satın alınması için alınan borçlar!

Elon Musk

Elon Musk, geçtiğimiz dönemlerde yaptığı açıklamalarda bu satışların nedeni olarak Twittter için toplanması gereken 44 milyar doları göstermişti. Bu parayı tek seferde toplayamayan Elon Musk, iş insanlarından ve bankalardan da borç aldı. Bugün gelinen nokta ise bu borcun yüklü miktarda Tesla hissesine mal olduğu görülüyor. Bu arada; Twitter'ın aktif geliri olmadığını, kazançların ciddi bir bölümünün reklamverenlerden karşılandığını belirtelim. Satın alma sürecinde, Twitter'daki reklamların durdurulmaya başladığı da gündeme gelmişti.

Edinilen bilgilere göre Elon Musk'ın aldığı borcun faizi, yıllık 1 milyar dolar seviyesinde. Analistler, Elon Musk'ın bu faizi Twitter bilançosundan değil de kendi cebinden ödeyeceğini düşünüyorlar. Elbette bunun için de nakit paraya ihtiyaç var ve Tesla hisselerinin satılması, Elon Musk için hızlı bir sıcak para kaynağı...

Kaynak : https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1318605/000089924322035394/xslF345X03/doc4.xml
5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0