Evde İngilizce Öğrenmek İsteyenlerin Deneyebileceği 10 Yöntem

15
5
3
2
1
Kendi başnııza evde İngilizce öğrenmek için uygulamanız gereken bazı yöntemler bulunuyor. Eğer hiçbir kursa veya eğitime ihtiyaç duymadan, daha pratik yöntemlerle İngilizce öğrenmek istiyorsanız, sizler için bir araya getirdiğiniz 10 yöntemi aşağıya kaydırarak okuyabilirsiniz.

İngilizce öğrenmek, aslında sandığımız kadar kolay değil. İş veya akademik hayatımızda, öğreneceğimiz her bir dil bize oldukça fazla katkı sağlıyor. Bu dillerin en başında ise, hayatımızın her yerinde karşımıza çıkan İngilizce yer alıyor. İngilizce öğrenmek, dışarıdan görüldüğü kadar zor olmamalı ki, artık bazı yöntemler ile evde İngilizce öğrenmek bile oldukça kolay hale geldi. Önemli olan gerçekten İngilizce öğrenmeye olan isteğiniz.

İngilizce öğrenmek için kurslarda eğitim almak zorunda değilsiniz. Elbette, bu tarz İngilizce kurslarının etkileri oldukça büyük. Ama eğer basit yöntemlerle, ekstra bir kursa ihtiyaç duymadan İngilizce öğrenmek istiyorsanız, sizler için 10 adet yöntemi bir araya derledik. Dilerseniz hiç uzatmadan evde İngilizce öğrenmek için yöntemler listemize geçelim.

İngilizceyi zihninize yerleştirin

Evde İngilizce Eğitimi

İngilizce dilini hızlıca öğrenmek istiyorsak, hayatımızın belirli alanlarında ona yer vermemiz gerekiyor. İngilizce şarkılar dinleyebilir, altyazılı İngilizce dizi ve filmler izleyerek kelimelerin karşılıklarını çok daha kolay öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte günlük yaşantınızda İngilizce terimlere fazlasıyla yer vermeniz gerekiyor. Kullandığınız teknolojik cihazlarda dil tercihlerinizi İngilizce yapmanız bile, size oldukça büyük fayda sağlayacaktır.

İngilizce bilen kişiler ile arkadaşlık kurun

Online görüşme

İngilizceyi öğrenirken en büyük etkenlerden birisi ise, konuşarak öğrenmek. Bunun için ise çevrenizde, sosyal medya uygulamalarınızda veya herhangi bir yolla kendinize İngilizce bilen arkadaşlar edinin. Bu arkadaşlarınızın Türk olmasına gerek yok, yurt dışından yeni dostluklar kurarak ingilizcenizi daha da pekiştirebilirsiniz. Günümüzde iletişim bu kadar kolayken, farklı ülkelerden yeni arkadaşlar edinmek oldukça kolay hale geliyor.

İngilizce konuşmak isteyen bir yol arkadaşı daha bulun

Arkadaş ile İngilizce öğrenmek

Arkadaşlarınız veya ailenizde İngilizce konuşmayı en az sizin kadar isteyen birisi var ise, onunla birlikte özel etkinlikler planlayın. Örneğin, bir kafede buluşun ve yalnızca İngilizce konuşmaya çalışın, beraber İngilizce şarkılar söyleyin. Bu şekilde birbirinizi çok daha motive edebilir, yeni dil öğrenme konusunda birbirinizi destekleyebilirsiniz. Bu tarz etkinlikleri de ne kadar sık yaparsanız, yeni bir dil öğrenme konusundaki gelişiminiz o kadar hızlı olur.

Tercihlerinizi İngilizce olarak değiştirin

iPhone İngilizce dili seçme

Sevdiğiniz bir konu hakkında makale okumayı seviyorsanız, bu makaleleri İngilizce okumaya başlayın. Veya çok sevdiğiniz bir dizinin inceleme videosunu izliyorsanız, bu videoları Türkçe kaynaklar yerine İngilizce kaynaklardan izleyin. Veyahut sıklıla akıllı telefon kullanıyorsanız, dil tercihlerinizi İngilizce yapın. Bu sayede, yapmaktan keyif aldığınız şeyleri İngilizceye çevirmiş ve yeni bir dil öğrenme konusundaki hızınızı çok daha artırmış olursunuz.

İngilizce konuşulan her yerde aktif olun

Telefondan İngilizce etkileşim

İngilizce dilinin konuşulduğu topluluklarda, forumlarda, Discord sunucularında, Telegram gruplarında ve aklınıza gelebilecek her yerde aktif olun. Ana dili İngilizce olan insanlarla iletişim kurmak, sizin İngilizce hakkında daha fazla detayı öğrenmenizi sağlar. Örneğin, oyun oynamaktan çok keyif alıyorsanız oyunlarla ilgili bir Discord sunucusuna katılın. Bir diğer örnek ise, Netflix üzerinden dizi izlemeye bayılıyorsanız, İngilizce olarak dizi tartışmaları yapılan bir Telegram grubuna katılın ve diğer insanlar ile etkileşim kurun. Faydasını göreceksiniz.

İngilizce üzerine bir hedef koyun

hedef belirlemek

Neden İngilizce öğrenmek istiyorsunuz? Eğitim için olabilir, işiniz için olabilir, kariyer hedefleriniz olabilir veya yurt dışına çıkmak istiyor olabilirsiniz. Her ne olursa olsun, İngilizce öğrenmenizi gerektirecek gerçekçi bir hedefiniz olsun. Mesela, “İngilizceyi ne kadar hızlı öğrenirsem, o kadar hızlı İngiltere’ye tatile gidebilirim” gibi. Veya “Ne kadar hızlı İngilizce öğrenirsem, o kadar hızlı buraya iş başvurusu yapabilirim” gibi hedefleriniz olmalı.

Gerçek İngilizce dinleyin

Podcast dinlemek

Aldığınız online kurslar veya farklı kaynaklar haricinde, gerçekten ana dili İngilizce olan birisini dinleyin. Bunun sonucunda, İngilizce dilini çok daha akıcı bir şekilde konuşma yeteneğine sahip olabilirsiniz. Bunu sağlamak için ise en basit örnek, Spotify veya farklı platformlar üzerinden İngilizce podcast dinleyebilirsiniz. Tüm odağınızı buraya vermeseniz bile, o akıcı konuşmayı bir süre sonra sizde başarabileceksiniz.

Öğrenmeyi eğlenceli hale getirin

eğlenerek öğrenmek

İngilizce öğrenmekten bir süre sonra sıkılırsanız, öğrenmeniz geriye kalan zamanlarda çok daha zorlaşacaktır. Bu nedenle, İngilizce öğrenmeyi elinizden geldiğince eğlenceli hale getirmeniz gerekiyor. Mesela, evinizin farkı köşelerine eğlenceli İngilizce kelimeleri yapıştırabilirsiniz, sevdiğiniz İngilizce şarkıları dinlerken aynı zamanda sözlerini okuyabilirsiniz, İngilizce komik film replikleri öğrenebilir ve onları etrafınıza yazabilirsiniz. Yani kısacası, İngilizce öğrenmek sizin için bir eziyet olmaktan çıkmalı ve yapmaktan çok keyif aldığınız bir etkinlik haline gelmeli.

Yalnızca dil değil, kültürleri de öğrenin

İngilizce kültürü

Yalnızca İngilizce konuşmayı öğrenmek ile yetinmek yerine, ana dili İngilizce olan ülkelerin kültürlerini de öğrenmeniz gerekiyor. Yalnızca dil bilgisi öğrenmek yerine, o insanların kültürlerini de öğrenirseniz aynı düşünme biçimine ulaşmış olursunuz. Bu da karşınızdaki insan ile çok daha kolay iletişim kurmanızı ve birbirinizi anlamanızı sağlıyor. Bu nedenle bol bol belgeseller, dizi ve filmler izlemenizi tavsiye ediyoruz. Onların yaşamını, kültürünü öğrenebilirseniz her şey sizin için çok daha kolay hale gelecek.

Sürekli olarak pratik yapmayı aksatmayın

Evde Ingilizce öğrenmek

Kendinize bir program hazırlayın. Haftanın belirli günlerinde, belirli saatlerinizi yalnızca İngilizce öğrenmeye adayın. Bu saatler içinde yeni kelimeleri araştırabilirsiniz, İngilizce konuşma pratikleri yapabilirsiniz, İngilizce kaynakları Türkçeleri ile karşılaştırarak okuyabilirsiniz. Yani, İngilizce öğrenebilmek için önünüzde o kadar çok fırsat var ki, hepsini ücretsiz bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuz ile çok zaman geçiriyorsanız, uygulama marketleriniz üzerinden İngilizce pratiği yapabileceğiniz uygulamaları indirebilirsiniz. Bununla birlikte, metro gibi internetin çekmediği alanlarda İngilizce tekrarları, pratikleri yapabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, onu hayatınızın tam olarak ortasına koymanız gerekiyor. Yapmanız gereken pratikleri sürekli olarak aksatmanız, ertelemeniz sizin yararınızdan çok zararınıza olacaktır. İngilizce öğrenmeyi ne kadar geciktirirseniz, artık sizin için eğlenceden daha çok bir eziyet haline gelecektir. Bunun önüne geçmek için asla pratik yapmayı aksatmayın.

Sizler için evde İngilizce öğrenmek için kullanacağınız 10 yöntemi derledik. İçeriğimizin başında da söylediğimiz gibi, eğer bir kursa gidecek vaktiniz yok ise evde basit pratikler ile İngilizce öğrenmek oldukça kolay. Bu yöntemleri, kendi zevklerinize ve tercihlerinize göre kolaylıkla değiştirebilir ve dil öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Sizler İngilizce öğrenmek için hangi yöntemleri kullandınız? Bizimle ve henüz yeni İngilizce öğrenmek isteyen takipçilerimizle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

15
5
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
15
5
3
2
1