• Anasayfa
  • Uzay
  • Galaksimizdeki Kara Delik, Nedeni Bilinmeyen Bir Işık Yaydı

Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik, Nedeni Bilinmeyen Bir Işık Yaydı

91
13
5
5
5
Evrende birçok ilginç olay yaşanıyor. Galaksilerin ilginç hareketlerinin yanı sıra gezegenlerin birbiri arasında olan etkileşimler ya da galaksi içerisinde gezegen olmayan nesnelerin davranışları, bilim insanları tarafından inceleniyor. Yaşanan son olaydaysa Sagittarius A* isimli bir kara delik, bu zamana kadar görülmemiş güçte bir ışık yayarak bilim insanlarını şaşkınlık içerisinde bıraktı.

Galaksimizin merkezinde bulunan devasa kara delik Sagittarius A*, bu zamana kadar herhangi bir kara delikte görülmemiş parlaklıkta bir kızılötesi ışık yaydı. Bilim insanları tarafından yakından takip edilen bu kara delik son derece iyi biliniyor olsa da yeni gizemler ortaya çıkarmaya devam ediyor.

20 yılı aşkın bir süredir incelenen Sagittarius A* isimli kara delik, Hawaii'de bulunan Keck II Teleskobu ile dört gün incelenirken normalden 75 kat daha güçlü kızılötesi bir ışığı yaydı.

"@keckobservatory'den gelen Sagittarius A* kara deliğinin mayıs ayında çekilen 2,5 saatlik görsellerinin hızlandırılmış hali. Kara delik her zaman değişken olsa da bu yayılma, bu zamana kadar gördüğümüz en parlak yayılma oldu. Yüksek ihtimalle biz incelemeye başlamadan önce daha da parlak bir haldeydi."

Bilim insanları bu denli yüksek güçteki bir ışığın kara delikten nasıl ya da neden çıktığını şu an için bilmiyor. Yine de yapılan açıklamalarda yayılan ışığın endişelenecek bir durum olmadığı belirtildi.

kara delik

Parlak ışığı keşfettikten sonra yazılan araştırma yazısındaki bir yazar olan Tuan Do, ScienceAlert'e konuştuktan sonra ışığın neden ortaya çıktığı hakkında net bir fikirleri olmasa da tahminlerinin bulunduğunu ifade etti. S02 isimli bir yıldızın kara deliğin yanından geçmesi sonucunda kara delikteki gaz akışını değiştirdiğini ileri süren araştırmacı, ışığın bu sebeple yayılmış olabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin ortaya atılan başka bir teoriyse G2 isimli bir gaz bulutu oldu. 2014 yılında kara deliğe 36 ışık saati uzaklıktan geçen gaz bulutunun tepkisinin şu anda gözlemlendiği öne sürüldü.

Spitzer, Swift, Chandra ve ALMA gibi diğer ekipler ve teleskoplar da Sagittarius A* isimli kara deliği gözlemledi. Do, bu ekiplerin de ilginç ışık yayılmasını görüp görmediklerini merak ettiğini, farklı ekiplerin verileri aracılığıyla ilginç olayın arkasındaki sır perdesinin kaldırılabileceğini ifade etti.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/the-black-hole-at-the-centre-of-our-galaxy-emitted-a-bright-burst-of-light-and-scientists-dont-know-why/
91
13
5
5
5
Emoji İle Tepki Ver
91
13
5
5
5