Google, 'TikTok'u Tahtından Etmek İçin' Yapay Zekâ Şirketi Satın Aldı

17
3
2
1
0
Google, gölgelerden rakiplerinin ayağını kaydırma girişimlerine başlamış. Mübalağa bir yana şirket, kamuya açıkça duyurmadan Alter isimli yapay zekâ avatar girişimini hatırı sayılır bir miktara sayın aldı.

Facemoji ile birlikte başlayan kişisel avatar furyası bildiğiniz gibi insanların çok sevdiği bir özellik haline geldi. Bundan evvel Meta da böyle bir avatar oluşturma özelliği duyurmuştu. Yeni gelen haberler de Google'ın bu trene katılmayı amaçladığını gösterdi.

Paylaşılan bilgilere göre Google, Alter isimli yapay zekâ tabanlı avatar girişimini satın aldı. Şirket, bu satın alımı hakkında kamuoyuna yönelik hiçbir bilgi paylaşmadı.

Google, yapay zekâ avatar girişimi Alter’ı 100 milyon dolara satın aldı

google alter

Tabii anlaşmanın kamuoyuyla paylaşılmaması, Google'ın Alter için ödediği parayı da sisler altında bırakıyor. Fakat tahmini rakamlara göre Google, girişimi satın almak için 100 milyon dolar civarında parayı gözden çıkardı.

Alter, sosyal medyada kullanıcıların ve markaların kullanabilmesi adına avatar üretip bunu canlı bir şekilde içerik çekmek için yapay zekâdan güç alıyor. Sektördeki yorumlara göreyse Google’ın Alter’ı satın alma sebebi, TikTok’a karşı olan rekabette daha güçlü bir konuma gelmek.

Alter’ın ekibi ve teknolojisinin Google’a TikTok’a karşı rekabet etmesinde nasıl yardımcı olacağı ise meçhul.

Kaynak : https://www.engadget.com/google-buys-alter-at-avatar-startup-185313472.html
17
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
17
3
2
1
0