Güney Kore'nin İlk Ay Gözlem Aracı Danuri, Uzaya Gönderildi: Ay'ın Karanlık Tarafını İnceleyecek!

9
2
1
0
0
Güney Kore'nin ilk Ay gözlem aracı Danuri, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı. Ay'ın karanlık tarafını inceleyecek uzay aracı, önümüzdeki yıllar için çok önemli veriler sağlayabilir.

Samsung ve LG gibi şirketler sayesinde pek çok teknolojik gelişmenin temellerinin atıldığı Güney Kore, bir süredir uzayla ilgili çalışmalarını da sürdürüyor. Hatta ülkede "yerli ve milli" roket çalışmaları da devam ediyor. Şimdiyse Güney Kore'nin yaptığı uzay çalışmaları ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 

Güney Kore'nin bir süredir üzerinde çalıştığı ilk Ay gözlem aracı "Danuri", resmen uzaya fırlatıldı. ABD'de gerçekleştirilen fırlatmayı Elon Musk'ın uzay taşımacılığı şirketi SpaceX üstlendi. Danuri, başarılı bir fırlatma sonrasında Ay'a doğru yola çıktı. 

Danuri, Ay'da ne yapacak?

Danuri

Güney Kore'nin Ay gözlem aracı, Ay'da önemli çalışmalar yapacak. NASA'nın geliştirdiği "ShadowCam" isimli özel bir kamera ile donatılan Danuri, bu kamera sayesinde Ay'ın karanlık tarafının fotoğraflarını çekecek. ShadowCam o kadar hassas ki Ay'ın karanlık tarafından yansıyan bir foton bile bu kameranın kadrajına girebilecek. 

Yer yer -300 fahrenheit dereceye kadar düşen karanlık yüzeyi, ilerleyen yıllar için kritik bir önem arz ediyor. Danuri, buradan topladığı verilerle insanlığın Ay'a yerleşmesini sağlayabilir. Çünkü Ay'ın karanlık tarafında buz var. Bu buz, ihtiyaca göre suya, oksijene ve hatta hidrojene dönüştürülebilir. Eğer tüm bunlar gerçek olursa, Ay'a giden astronotların yıllar boyunca Dünya'ya dönmelerine gerek kalmayabilir. Zira solunacak hava ve içme suyu, bizzat Ay'dan karşılanabilir.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/08/04/science/korea-moon-spacex-launch.html
9
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
2
1
0
0