Piyasanın En Güçlü Akıllı Saatiyle Tanışın: Huawei Watch Ultimate İncelemesi

9
7
2
2
0
Huawei’nin en yeni ve en güçlü akıllı saati Huawei Watch Ultimate’i inceledik. Piyasayı alt üst edecek akıllı saat hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlattık.

Huawei, akıllı saat sektöründe büyük bir ses getiren yeni modeli Watch Ultimate’i piyasaya sürdü. Premium klasik saat tasarımı ve gövdesi ile akıllı saat fonksiyonelliğini bir araya getiren saati deneyimleme fırsatı elde ettik.

Peki Huawei Watch Ultimate, standart bir kullanıcıya neler sunuyor? Artı ve eksi yönleri neler? Bu içeriğimizde, yenilikçi saati kullandığımız süreç boyunca elde ettiğimiz deneyimleri ve gözlemlerimizi paylaşıyoruz ve en nihai soruya yanıt veriyoruz: Huawei Watch Ultimate alınır mı?

Öncelikle Huawei Watch Ultimate’i tanıyalım:

huawei watch ultra

Huawei Watch Ultimate, özellikle tasarımı ve dayanıklılığıyla öne çıkıyor. Cihaz, akıllı saatlerde bir ilk olacak şekilde zirkonyum alaşımlı sıvı metal ve HNBR kordona yer veriyor. Bu sayede, bugünün teknolojik cihazlarındaki en dayanıklı materyal olan titanyuma bile göre 5 kata kadar daha güçlü dayanıklılık sunuyor.

Cihazın ekranı, 466x466 çözünürlüklü 1,5 inç LTPO AMOLED panele yer veriyor. Ekran, aşınmaya dayanıklı safir camdan yapılmış bir cam ile dayanıklılığını üst düzeye taşıyor. Ekranın bulunduğu çerçeve ise Nano-tech seramik çerçeveden oluşuyor. Bu sayede paslanmaz çeliğe göre 6-7 kat daha fazla sertlik sunuyor, çizilme ve korozyona karşı yüksek direnç gösteriyor.

whatch ultra

Cihazın kontrolleri ise döner kurma kolu, işlev düğmesi ve yardımcı düğme olmak üzere 3 düğme ile gerçekleştiriliyor. Bu sayede saatin kontrolü çok daha kolay ve kapsamlı bir şekilde sağlanıyor.

Bu kadar dayanıklı bir saat neler sunabilir diyorsanız, limitleri zorluyor cevabını verebiliriz. Akıllı saat, hiçbir kelime oyunu olmadan doğrudan 100 metre dalış sınıfı su geçirmezlik sunuyor.

Bu özelliklerin yanı sıra cihazda beş ana anti-parazit performansına sahip beş farklı uydu sistemi (GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, QZSS), tıbbi sınıf elektrokardiyogram analizi, damar sertliği tespiti, kalp atış hızı takibi, kandaki oksijen seviyesi ölçümü, uyku analizi ve stres izleme ve yönetme özellikleri de bulunuyor.

Huawei Watch Ultimate artıları ve eksileri:

Artıları

 • Şık tasarım
 • En üst düzey malzeme kalitesi
 • Günlük hayatta her şartta kullanım imkânı
 • Ekstrem aktiviteler için kullanıma uygun
 • Kendi rakiplerine göre çok daha uygun fiyatlı
 • Yüksek dokunmatik geri besleme
 • Duyarlı fiziksel tuşlar
 • Akıcı arayüz
 • Tek şarj ile günlerce kullanım imkânı
 • Android cihazlarda mesajlara klavyeden yazı yazarak geri dönebilme imkânı
 • AppGallery içinde geniş uygulama kütüphanesi
 • Aramalarda iyi düzeyde ses kalitesi ve duyulabilirlik

Eksileri

 • Uyku takibi özelliği, saati gece takmanız pek mümkün olmadığından işlevsiz kalabilir
 • Mesajlara sınırlı cevap verme
 • iOS cihazlarda mesajlara yanıt verme özelliğinin desteklenmemesi

Elde ettiğimiz tecrübeler:

huawei watch

Huawei Watch Ultimate’e şöyle bir bakınca en öne çıkan özelliğinden başlayalım: Tasarımı. Saatin tasarımı, kolunda ayrı bir cihaz taşıyormuş gibi durmak istemeyen klasik saat tutkunlarının tüm hayallerini süsleyen cinsten.

Saat, kolunuza taktığınızda üst segment bir klasik saat kadar şık ve kaliteli gözüküyor. Bu his yalnızca görünümle sınırlı kalmıyor. Saatin ağırlığı da bir premium saat seviyesinde olduğundan, kolunuzda bir ‘değer’ taşıdığınızı hissediyorsunuz.

Saatin kullanımına geçecek olursak, üç fonksiyonel düğmesinden başlamakta fayda var. Huawei’nin vadettiği kapsamlı kullanım imkânı, saate gerçek anlamda hakim olmanızı sağlıyor. Bu tuşlara alışma süresi de oldukça kısa. Hiç akıllı saat kullanmayan birisi bile fonksiyon tuşları yardımıyla saatin dokunmatik tepkilerine alışma sürecine girmeden saati kullanabiliyor.

Saatin ekranını da ayrı bir şekilde övmekte fayda var. Saati Güneş’in en tepede olduğu durumda bile kullanırken ekranı rahatlıkla görebiliyoruz. Bu da ekranın 1000 nite kadar parlaklık sunması sayesinde mümkün oluyor.

Beklentiniz yüksek iken bile şaşırabiliyormuşsunuz:

huawei watch ultra

Huawei Watch Ultimate’in bizi en şaşırtan noktalarından biri ise hoparlör performansı oldu. Normalde üreticisi kim olursa olsun bir akıllı saatten iyi bir ses performansı beklemezsiniz. Fakat cihaz ile sesli aramaları gerçekleştirmeyi geçin, kendi bünyesine depoladığınız müzik dosyaları ile neredeyse orta segment bir akıllı telefon kalitesinde müzik bile dinleyebiliyorsunuz.

Bir diğer şaşırtıcı noktası ise güç kullanımı ve tek şarj ile kullanım ömrü idi. Evet, saatin kâğıt üzerinde 14 güne kadar kullanım sunduğu söyleniyor. Peki, bu vaadi ne kadar yerine getiriyor?

Huawei Watch Ultimate ile bir aylık bir test yapamadık. Fakat bu akıllı saati yalnızca bir kez şarj ettik, o da elimize geçtiğinde idi. Cihaz, o günden bugüne video çekimlerimizde aktif bir şekilde kullanıldı, birkaç günlük test sürecine giriş yaptı.

watch ultra

Bu test sürecinde saati gerçek anlamda zorlamaya gayret ettik. 7/24 SpO2 ve kalp atış hızı ölçümü aktif kaldı. Arka planda devamlı adımlarımızı ve konumumuzu takip etti, telefon üzerinde yapılabilecek her kontrole ev sahipliği yaptı. Sonuç? Şarj seviyesi henüz %50’ye bile ulaşmadı. Bizim tahminimizce, böylesine aktif bir kullanımda bile 10 gün kullanım ömrü sunabilecektir. Kullanım özelliklerini biraz kısarsanız, 14 günlük ömre de kolaylıkla ulaşabileceksinizdir.

Yine bir diğer şaşırtıcı nokta ise akıllı saat ve telefon arasındaki etkileşim hızı oldu. Huawei Watch Ultimate’i hem iPhone 13 hem de Samsung Galaxy S23 ile kullandık. Cihaz ile telefonumuza gönderdiğimiz her bir komut, işletim sistemi ve ekosistemi fark etmeksizin hiçbir gecikme yaşanmadan, sanki telefona dokunuyormuşçasına gerçekleşti.

Bu testlerimizde akıllı saati kullanarak telefondan fotoğraf çekmeyi, müzik kontrollerini ve telefonumuza gelen bildirimleri ele aldık.

Sağlık özellikleri deneyimi:

watch ultra

Spor yapın ya da yapmayın, sağlığınızı bir şekilde takip edebilmek daha önce bu deneyimi tatmamış kişiler için yeni bir alışkanlık oluşturacaktır. Huawei Watch Ultimate’in sürekli aktif nabız takibi, adım sayacı ve kalori hesaplayıcısı, işten eve dönerken bile harcadığınız eforu takip etmenizi sağlıyor.

Bu özellikler ile hayatınıza hareket katmak için tetikleyici bir güce de sahip oluyorsunuz. Akıllı saati kullanırken çıktığınız yürüyüşler, telefonunuza yüklediğiniz bir uygulamaya göre çok daha sağlıklı verilerle takip edilebiliyor.

Bunun yanı sıra damar sertliği ölçümü, uyku takibi ve EKG özellikleri de hem spor sonrasında hem de günlük hayatınızda sağlığınız hakkında büyük ipuçları sunabiliyor.

Deneyimleyemediğimiz özellikler:

watch ultra

Cihazın deneyimleyemediğimiz özellikleri ise ekstrem kullanıcıların faydalanacağı özelliklerden oluşuyor.

 • Keşif modu: Kendinizi bilinmezliklerin içine atmayı seviyor, doğada sık sık maceraya çıkıyorsanız bu özellik büyük bir katkı sunacaktır. Cihaz, Keşif Modu ile geziniz sırasında konumlarınızı adım adım kaydetmenizi sağlıyor, yolunuzu kaybetmeden sağlıklı bir şekilde maceranızı sona erdirmenizi sağlıyor.
 • Serbest dalış modu
 • 100 metre dalış sınıfı su geçirmezlik
 • Profesyonel tüplü dalış modu

Yazılım ve donanım özelliklerinin kullanıma yansıması:

Huawei’nin akıllı saatinde sunduğu en büyük özelliklerden birisi, beş farklı uydu bağlantı sistemine destek sunması. Biz de bunu operatörlerimizin pek sevmemeyi tercih ettiği konumlarda test ettik.

Huawei Watch Ultimate, telefonumuzun hiçbir sinyale sahip olmadığı noktalarda konumumuzu hiçbir sorun yaşamadan tespit etmeyi başardı. Keşif modundayken birkaç yüz metre aralıkla iki farklı konumu kaydettik ve aynı konumlara yüksek doğruluk ile ulaşmayı başardık. Keşif modunu uzun bir gezi ile deneyimlemedik.

watch ultra

İşin saf yazılım tarafına baktığımızdaysa tek bir eksi noktayla karşılaştık. Android cihazlara gelen mesajlara saat üzerinden klavyeyle bile geri mesaj gönderebilirken iPhone’larda ne yazık ki bu destek bulunmuyor. Mesajları yalnızca okuyabiliyor ve bildirimini silebiliyorsunuz.

Tabii bu eksi nokta Huawei’den kaynaklanmıyor. Apple, bu özelliği kendi ekosistemine saklamayı tercih ediyor. Yine de bunu akıllı saat kullanıcıları için bir eksi olarak düşünebiliriz.

Cihaz bünyesindeki uygulamalara baktığımızdaysa bizi temel spor uygulamaları karşılıyor. Fakat Huawei AppGallery bünyesinde Huawei Watch’lar için geliştirilen birçok uygulamaya erişebiliyorsunuz.

Dayanıklılık ne durumda?

watch ultra

Bu başlık altında hiçbir tartışmaya girmeye gerek yok. Huawei Watch Ultimate, ekstrem kullanımlarda bile yüksek dayanıklılık vadediyor. Dolayısıyla standart kullanımda bir çizikle bile karşılaşmıyorsunuz.

Akıllı saatimizi bir süreliğine çantamızda anahtarlar ve diğer eşyalarla birlikte de taşıdık. Sallantılı yürüyüş yolculuğumuzda bu nesneler ile samimiyet kurdu. Çantadan geri çıkardığımızda ise koyduğumuz durumda bulmayı başardık.

Huawei’nin bir önceki amiral gemisi GT3 Pro’ya göre farkı:

huawei watch ultra

Huawei’den bir akıllı saat almak istediğinizde bugün Watch Ultimate ile birlikte iki amiral gemiyle karşılaşacaksınız. Peki, Watch Ultimate’in Huawei bünyesindeki en büyük rakibi GT3 Pro’ya göre nasıl avantajlar sunuyor?

Huawei Watch Ultimate, Watch GT3 Pro’ya göre çok yüksek bir fiyata sahip. Fakat bu fiyat farkı, ekstrem aktivitelere girişenler için fazlasıyla değiyor. Watch GT3 Pro, titanyum gövdeye ve deri kordona yer veriyor. Watch Ultimate’e özel üretilen alaşımlar ise saati GT3 Pro’ya göre kat kat dayanıklı yapıyor.

Bunun yanı sıra GT3 Pro, Watch Ultimate gibi beş farklı uydu bağlantısını desteklemiyor. Cihazda yalnızca GPS desteği bulunuyor. Bu da yine maceraperestler için öne çıkan bir tercih olacaktır.

Huawei Watch Ultimate’in günlük hayatta kullanacaklara sunacakları:

watch ultra

 • En temel fayda: Kolunuzda bir telefon taşıma faydası
 • Günlük hayatta limitlerinizi zorlayamayacağınız bir dayanıklılık
 • Telefonunuzu kaybettiyseniz ve hiçbir cihaza erişiminiz yoksa, akıllı saat üzerinden telefonunuzu bulma özelliği
 • Kordonunu istediğiniz şekilde özelleştirebilme, klasik tarz anlayışınızı sonuna kadar gösterebilme imkânı
 • Günlük fiziksel aktivitelerinizi takip edebilme
 • İnsan psikolojisi: Satın aldığınız şeyi sonuna kadar kullanma ihtiyacı doğacaktır. Ekstrem aktivitelere ilgi duymak için itici bir kuvvet.
 • Henüz yalnızca Çin’de sunulsa da yakında ülkemizde de kullanıma sunulabilecek mobil bağlantı desteği

Özet: Alınır mı?

Huawei Watch Ultimate, fiyat etiketiyle standart akıllı saatlerin üzerinde yer alıyor. Fakat aynı fiyat etiketiyle premium segmentte bir klasik saat bile bulamadığımızın altını çizelim. Dolayısıyla eğer klasik saat tasarımını seviyorsanız ve aynı anda akıllı saat de kullanmak istiyorsanız, Watch Ultimate en güçlü seçenek olacaktır.

Ekstrem aktivite hayranları içinse Watch Ultimate, çok daha uygun fiyatla sahip olabileceğiniz çok daha dayanıklı bir saat olacaktır.

Huawei Watch Ultimate satışta:

Huawei Watch Ultimate, 10 Nisan itibarıyla ülkemizde satın alınabilir oldu. Cihaz, 15.999 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.

 • Huawei Watch Ultimate Siyah: 15.999 TL
 • Huawei Watch Ultimate Gümüş: 18.999 TL

Huawei Watch Ultimate alışverinizde 500 TL indirim edinmek için “AULTIMATE500HW” kupon kodunu kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı saati satın alarak aşağıdaki hediyelere de sahip olabilirsiniz:

 • 1.699 TL değerinde Huawei FreeBuds 5i kulaklık
 • 12 ay uzatılmış garanti
 • 200 TL indirimli Özel Tasarım Titanyum Kayış
 • Cihaza yorum bırakarak 999 TL değerinde HUAWEI SuperCharge Duver Tipi Şarj Cihazı kazanma fırsatı

Huawei Watch Ultimate Keşif Siyahı 13 Nisan, Keşif Siyahı + Titanyum Kayış 17 Nisan, Okyanus Mavisi ise 19 Nisan itibarıyla teslim edilecek.

Huawei Watch Ultimate’i satın almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

9
7
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
9
7
2
2
0