İddia: Bir Astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Tarihin İlk Uzay Suçunu İşledi

108
14
8
4
2
Adını genellikle uzay araştırmalarıyla duyduğumuz NASA, bugünlerde oldukça farklı bir araştırmayla gündeme geldi. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli bir astronotun eski eşinin banka hesabını incelediği iddiası üzerine harekete geçen uzay ajansı, şimdi ortada bir suç olup olmadığını araştırıyor.

New York Times'ın haberine göre Uluslararası Uzay İstasyonu'na 6 aylık görev için gönderilen kıdemli astronot Anne McClain, uzaydaki görevi sırasında ayrılmış olduğu eşi Summer Worden'ın banka hesabına erişmekle suçlanıyor. Habere göre suç iddiası, ikili arasındaki bir tartışma sonrası gündeme geldi.

Amerikan Hava Kuvvetleri'nde eski bir istihbarat subayı olan Worden, McClain ile tartıştığı sırada Worden'ın daha önce yapmış olduğu özel harcamalardan bahsetmesiyle şüphelenmiş ve bankasına başvuruda bulunmuş. İstek üzerine hesaba erişimleri araştıran banka, NASA'ya kayıtlı bir bilgisayardan hesaba erişim tespit etmiş. Bunun üzerine harekete geçen Worden, hesabında bir kayıp olmamasına bilgi hırsızlığı konusunda Federal Ticaret Komisyonu'na şikâyette bulunmuş. 

Astronot McClain, aralarındaki karmaşık maddi durumu incelemek için hesaba eriştiğini söyleyerek kendini savundu:

 Anne McClain

Eski eşinin çocuğuna bakabilmesi için yeterli miktarın hesapta bulunup bulunmadığını kontrol etmek ve aralarındaki karmaşık maddi durumlarını incelemek için hesaba eriştiğini söyleyen McClain, hesaba erişiminin daha önce engellenmediğini de dile getirdi. Evliliklerinin devam ettiği sırada kullandıkları şifrenin değişmediğini söyleyen McClain, kendisine daha önce hesaba erişmemesi gerektiğinin söylenmediğini de ekledi.

Tarihin ilk uzay suçu olabilir:

Worden'ın Federal Ticaret Komisyonu'na şikâyetini iletmesi sonrasında bankanın açıkladığı verilere de dayanarak NASA da olaya dâhil oldu. Federal Ticaret Komisyonu'nun henüz net bir yanıt vermediğini söyleyen Worden, NASA'nın şikâyeti detaylıca araştırdığını da ekledi. 

Kurumlarca araştırılmaya devam edilen bu olay, mahkeme kararıyla "suç" olarak tescillenirse astronot Anne McClain, tarihin ilk uzay suçlusu olacak. Olayın nasıl sonuçlanacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/nasa-divorce-space-crime-investigation-identity-2019-8
108
14
8
4
2
Emoji İle Tepki Ver
108
14
8
4
2