• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Asteroit 2019 OK'un Yeni Fotoğraflarını Paylaştı

NASA, Dünya’yı Teğet Geçen Dev Asteroidin Yeni Görüntülerini Paylaştı

53
12
8
5
5
NASA, geçtiğimiz ay korku yaratan ve "şehir katili" olarak nitelendirilen asteroidin yeni fotoğraflarını paylaştı. Görüntüler, olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor.

2019 OK Asteroit’i, geçtiğimiz Temmuz ayında Dünya’yı teğet geçerek yoluna devam etmişti. Bu asteroit, olası çarpma senaryolarıyla da korku yaşatmıştı. Boyutları neredeyse Mısır’daki Keops Piramidi'nin iki katı olduğu söylenen asteroit, rotasından saparak Dünya’nın 100.000 km uzağından geçmiş ve herkese derin bir nefes aldırmıştı.

Saniyede 24 kilometre hıza ulaşan 2019 OK Asteroit’i hakkında NASA, bugün yeni fotoğraflar yayınladı. Paylaşılan fotoğraflar, asteroidin Dünya’ya ne kadar yakın bir mesafeden geçtiği ve yaratabileceği tehlikeyi gözler önüne serdi.

Asteroit 2019 OK

Fotoğraflar, 2019 OK’un 25 Temmuz'da neredeyse gezegenimize çarpmadan önce Dünya'nın yörüngesine yaklaştığı anları gösteriyor.

Temmuz ayında ne olmuştu?

2019 Asteroit

Gökbilimciler, Dünya ile rahatsız edici derecede yakın karşılaşmadan birkaç gün önce OK 2019'u ciddi şekilde analiz ettiler ancak hiç kimse, bu olayın gerçekleşmesinden kısa bir süre öncesine kadar bu asterodi bu kadar ciddiye almıyordu.

Swinburn Üniversitesi Doçenti Alan Duffy'ye göre asteroit, Dünya'yı vuracak olsaydı Hiroşima'daki atom bombasından kaynaklanan enerjisinin 30 katı bir enerji ortaya çıkardı. “Şehir katili” olarak adlandırdığı bu asteroit hakkında Duffy, asteroidin boyutunun çok küçük olmasından dolayı son dakikaya kadar doğru bir şekilde görüntülenmesinin inanılmaz derecede zor olduğunu söylüyor.

Asteroit 2019 OK, olaydan birkaç hafta önce fotoğraflanmıştı:

Asteroit Çarpması

Express.co.uk'ye konuşan Monash Üniversitesi Fizik ve Astronomi Yüksek Okulu'ndan Profesör Michael Brown, asteroidin iki farklı astronom ekibi tarafından bağımsız olarak fotoğraflandığını ancak tanınamadığını söylüyor.

Profesör Brown, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bu büyüklükte asteroitler, genellikle seyrek nüfuslu alanlara her 1.000 ile 10.000 yılda bir çarpıyor. Gerçek bir risk var ancak bir gökbilimci olarak iklim değişikliğini 100 metrelik asteroitlerden daha önemli bir tehdit ve meydan okuma olarak görüyorum.”

Şimdilerdeyse NASA, 2029 yılında “Kaos Tanrısı” olarak adlandırılan, 340 metre boyunda bir asteroidin Dünya’nın yalnızca 30.000 kilometre uzağından geçeceğini ve potansiyel bir çarpışmanın yeryüzündeki tüm yaşamı etkileyebileceğini söylüyor.

Kaynak : https://www.express.co.uk/news/science/1167455/NASA-news-Asteroid-2019-OK-alert-collision-Earth-video-mapped-space-rock-warning-latest
53
12
8
5
5
Emoji İle Tepki Ver
53
12
8
5
5