İngiltere, Tarihinin En Sıcak Günlerini Yaşıyor: Google Sunucuları Soğutma Hatası Vermeye Başladı

25
9
1
1
0
Salı günü sıcaklıkların 40 dereceyi aştığı İngiltere'de Google ve Oracle'ın sunucuları zorlu anlar yaşadı. Her iki şirket de sıcaklar nedeniyle soğutma sistemlerinde sorunlarla karşılaştı ve bazı cihazlarını devre dışı bıraktı. Sorunlar çözülmeye başlamış olsa da durum, ülkedeki altyapının değişen şartlara göre düzeltilmesi gerektiğini gösterdi.

İklim kriziyle birlikte dünyanın pek çok bölgesinde daha önce görülmemiş hava şartları yaşanırken, bunlardan biri de İngiltere'de kendini gösterdi. İngiltere'deki sıcaklıklar 40 santigrat dereceyi aşarken bu, ülke için rekor seviyeydi. Ülkedeki aşırı sıcaklar, teknoloji şirketlerinin sunucularını bile etkiledi.

Google Cloud ve Oracle, İngiltere'deki sunucularında geçtiğimiz gün kısa süreli kesintiler yaşadı. İki şirketin konu hakkındaki açıklaması da suçu aynı duruma atıyordu. Soğutma sistemlerinde sorun yaşayan şirketler, bunun yüksek sıcaklıklardan kaynaklı olduğunu paylaştı. Üstelik Google, bazı cihazlarını daha fazla zarar görmemeleri için kapattığını paylaştı.

Oracle da cihazlarını kapattı:

sunucular

Google, sıcakların soğutma sistemlerini etkilediğini paylaşırken Oracle ise soğutma sistemlerine değinmeden doğrudan ‘mevsimsel olmayan sıcaklıklar’ ifadesine yer verdi. Google ile aynı şekilde Oracle da sistem hatalarını engellemek için bazı cihazlarını kapattığını açıkladı. Şirket, son paylaştığı duyurusundaysa durumun normale döndüğünü, fakat halen soğutma sistemini düzeltmek için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

İngiltere'de bulunan soğutma sistemleri ve hatta doğrudan ülkenin altyapısı, ülkedeki normal şartlar gereği aşırı sıcaklara dayanabilecek düzeyde değiller. Öyle ki son sıcaklar nedeniyle Google ve Oracle’ın yanı sıra Londra Luton Havalimanı’nın pistinde erime, bazı demiryollarındaysa esneme ve kırılma olayları gerçekleşti.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/19/23270581/google-cloud-oracle-servers-outage-uk-cooling-failure
25
9
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
25
9
1
1
0