• Anasayfa
  • Uzay
  • James Webb ile Çekilen Fotoğraflar Müziğe Dönüştürüldü

James Webb Uzay Teleskobu ile Çekilen Sanat Eseri Tadındaki Fotoğraflar, Müziğe Dönüştürüldü [Video]

4
4
0
0
0
James Webb Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğraflar özel bir yöntemle müziğe dönüştürüldü. Üç parçadan oluşan müzikler, Karina Bulutsusu, Güney Halka Bulutsusu ve gaz devi ötegezegen WASP-96b’nin özelliklerini gösteren bir iletim spektrumunu içeriyor.

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), NASA tarafından 25 Aralık 2021’de uzaya gönderilen ve bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu olarak kabul ediliyor. Teleskop, göreve başladığı günden beri bizlere uzaydan ve gezegenlerden birçok bilgi ve görüntü sunuyor. Geçtiğimiz gün Avrupa Uzay Ajansı, James Webb ile çekilmiş ilk öte gezegenin fotoğrafını paylaşmıştı. Güneş Sistemi dışındaki gezegenin Jüpiter’den 6-8 kat daha büyük kütleli olduğu da açıklanmıştı.

James Webb Uzay Teleskobu çalışmalarına devam ederken teleskoptan gelen görüntüleri ve verileri keşfetmenin yeni ve bir hayli ilginç bir yolu bulundu. Bilim insanları, müzisyenler ve görme engelli bir kişiden oluşan ekip, uzay teleskobu ile çekilmiş fotoğrafları müziğe dönüştürdü.

Amaç dinleyicinin zihninde farklı görüntüler canlandırmak

JWST

NASA, JWST’den gelen görüntülerin ve verilerin bazılarının müzikle keşfedilmesi için “sonifikasyon” adı verilen bir yöntem kullandı. Bu yöntem bir kaynaktan çıkan, belirli bir ortamda uzunlamasına dalgalar halinde yayılan basınç etkisiyle işitme duyusunun harekete geçmesini sağlıyor. JWST’den gelen görüntüleri müziğe dönüştürme yöntemi, Toronto Üniversitesi’nde fizik profesörü olarak çalışan ve aynı zamanda müzisyen olan Matt Russo’nun liderliğinde gerçekleşti.

Russo bu çalışmadaki amaçlarının, James Webb’in görüntülerini ve verilerini sesle anlaşılır kılmak ve dinleyicilerin zihninde kendi görüntülerini oluşturmalarına yardımcı olmak olduğunu açıkladı. Karina Bulutsusu, Güney Halka Bulutsusu ve gaz devi ötegezegen WASP-96b’nin görüntüleriyle oluşturulan müzikleri gelin beraber dinleyelim.

Karina Bulutsusu’ndaki Kozmik Kayalıklar

Uzmanlar, NASA'nın Webb Teleskobu tarafından yakalanan Karina Bulutsusu'ndaki Kozmik Uçurumların yakın kızılötesi görüntüsünü bir ses senfonisine eşledi. Müzisyenler, bulutsudaki yarı saydam, puslu bölgelere ve çok yoğun gaz ve toz alanlarına benzersiz notalar atadı ve bu da uğuldayan bir ses manzarasıyla sonuçlandı.

“Ürkütücü” Güney Halka Bulutsusu

Yaylı müzik aletleriyle yapılan müzik sizlere biraz ürkütücü gelebilir. Işık frekanslarının doğrudan ses frekanslarına çevrildiği bu videoda, yakın kızılötesi ışık (soldaki), başlangıçta yüksek bir sese sahipken orta kızılötesi ışığa (sağdaki) gidildikçe ses azalıyor ve notalar değişiyor.

WASP-96b’nin verileri müziğe dönüştürüldü

Ekip yalnızca görüntüleri değil aynı zamanda elde ettikleri verileri de müziğe dönüştürdü. Gaz devi ötegezegen olan WASP-96b’nin atmosferine ilişkin veriler, alçalan tonlar ve damlayan su sesi gibi efektlerle ilginç bir müziğe dönüştürüldü.

Gözlerinizi kapatın ve müzikleri yeniden dinleyin. Bu notalar, sesler sizlere ne çağrıştırıyor? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Kaynak : https://scitechdaily.com/hear-the-mesmerizing-sounds-of-the-universe-through-the-webb-space-telescope/
4
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
4
0
0
0