Ürettiği Ürünlerden Sağladığı Hizmetlere Kadar "Keşke Türkiye’de de Olsa" Diyeceğiniz 12 Marka

17
11
4
3
2
Türkiye’de bulunan, her gün önünden geçtiğimiz ya da alışveriş yaptığımız markaların yanı sıra hiç duymadığımız ancak başka ülkelerde oldukça popüler olan markaların olduğunu hepimiz biliyoruz. Yurt dışında gezerken veya diziler/filmler sayesinde gördüğümüz, ‘keşke Türkiye’de de olsaydı’ dedirtecek markaları sizler için derledik.

Ülkemiz birçok nedenden ötürü dünyaca ünlü markalar için önemli bir pazar yeri. Ancak başta ekonomik sorunlar olmak üzere birçok nedenden dolayı da bazı markalar Türkiye’den çekilme kararı aldı.

Bazı markalar ise Türkiye pazarına hiç girmedi. İşte bazılarını bildiğiniz bazılarını ilk kez göreceğiniz o markalar:

Apple’ın senelerdir yurt dışında kullandığı ancak Türkiye’ye gelmeyen Apple Pay

Apple tarafından kullanıcılarına sunulan mobil ödeme ve dijital cüzdan, 2014’ten beri dünyanın birçok ülkesinde hizmet veriyor. Telefon, akıllı saat ve tabletle temassız ödeme yapılmasını sağlayan hizmet, maalesef ülkemizde kullanılamıyor.

Amerikalıların McDonald’s ve Burger King’den daha iyi olduğunu iddia ettiği fast food zinciri: In-N-Out Burger

innout

1948’den beri Amerika’da hizmet veren firma, hamburgerleriyle dünyada oldukça meşhur. Ancak faaliyetlerini franchise etmemeyi ve halka açılmamayı tercih ediyor. Yani yalnızca Amerika’da hizmet vermek istiyor. Bunun en büyük nedeni ise gıda kalitesinin bozulabilecek olması.

inout istanbul

Ülkemize gelmesini istediğimiz gıda markalarının başında gelen firma, 2022’nin haziran ayında İstanbul, Bomonti Bord’da sadece bir günlüğüne geçici bir restoran açtı. Bu açılışın amacının hem potansiyel müşteri portföyünü hem de oluşan talebi gözlemlemek olduğu düşünülüyor. Fakat firma bir günlük açılışın ardından herhangi bir açıklama yapmadı.

Türkiye yollarında görmek isteyeceğimiz süperspor otomobillerden biri: Gumpert Apollo

apollo

İrlanda merkezli giyim ve aksesuar mağazası Primark,1962 yılında kuruldu. Marka, "dünyanın ucuzluk pazarı" olarak anılıyor.

primark

Dünya çapında 350 mağaza açan firma, oldukça uygun fiyata sattığı kaliteli ürünlerle "keşke Türkiye’de de bir mağaza açsalar" dedirtiyor.

Amerika merkezli fast food restoranlar zinciri Taco Bell; tacos, burritos, nachos gibi Meksika yemekleriyle ünlü.

tacobell

Meksika mutfağı usulü fast food severlerin isteyeceği Taco Bell’in dünya genelinde 6,500’den fazla restoranı bulunuyor.

Amerika merkezli Urban Outfitters’in İsveç, İspanya, İngiltere, Fransa gibi birçok ülkede mağazaları bulunuyor.

urbanout

Kıyafetten ayakkabıya, kozmetikten müzik ürünlerine kadar farklı kategorilerde ürün satan markanın Türkiye’de mağazası yok ancak internet üzerinden alışveriş imkanı sunuyor.

H&M grup bünyesinde yer alan & Other Stories, daha klasik giyinmeyi sevenlerin tercih ettiği giyim markalarından biri.

other

Yalnızca kıyafet değil aynı zamanda ayakkabı, parfüm gibi pek çok ürünü satan firmanın Paris, Londra, Berlin, Barcelona gibi şehirlerde mağazaları bulunuyor. Neden yeni bir mağazayı İstanbul, İzmir ya da Ankara gibi büyük şehirlerimizde açmasınlar değil mi?

1984 yılında Los Angeles’ta küçük bir mağaza olarak çalışmalarına başlayan Forever 21, bugün dünyada 700’den fazla mağazaya sahip.

forever

Düşük fiyat, kaliteli ürün denince dünyada akla gelen ilk markalardan biri olan Forever 21; kıyafetle birlikte aksesuar, ev eşyası gibi birçok ürünü satan markalardan biri. Şirket iflas koruması için 2019 yılında başvuruda bulundu ve dünya genelindeki mağazalarının çoğunu kapattı. Faaliyetlerine internet üzerinden devam ediyor.

İtalyan güzeli Mazzanti’yi yalnızca araba oyunlarında sürebiliriz çünkü ülkemizde satılmıyor.

mazzanti

Satılsaydı da sadece araba oyunlarında sürebilirdik, orası ayrı...

Uygun fiyata kaliteli mallar üreten İspanyol giyim markası Springfield’in birçok Avrupa şehrinde mağazası bulunuyor.

springfield

Dr. Martens, klasik ayakkabı ve bot severlerin en çok tercih ettiği markalardan biri.

martens

Oldukça kaliteli bot ve klasik ayakkabılar üreten marka, 1980’lerden beri dünyanın birçok ülkesinde hizmet veriyor. Ülkemizde mağazası bulunmuyor ancak internet sitesinden alışveriş yapabilirsiniz.

Influencer'ların en çok tercih ettiği kozmetik markalarından biri olan Colourpop

colourpop

Sizin "ülkemizde kesinlikle olmalı" dediğiniz markalar hangileri?

17
11
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
17
11
4
3
2