Binlerce Kişiyi İşten Çıkarmasıyla Gündeme Gelen Microsoft, Sanal Gerçeklik Şirketi AltspaceVR'ı Kapatıyor

8
1
1
0
0
Microsoft, geçtiğimiz hafta genelinde sanal ve artırılmış gerçeklik departmanlarında çalışan ekiplerinin büyük çoğunluğunu işten çıkarması sebebiyle sahibi olduğu sanal gerçeklik şirketi AltspaceVR’ı kapatıyor.

Sanal gerçeklik temelli sosyal platformu olan VRChat’i ve Rec Room’u biliyorsunuzdur. Altspace de aynı onlar gibi bir sanal gerçeklik hizmeti sunuyordu ve 2017 yılında teknoloji devi Microsoft tarafından satın alınmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Microsoft, Mesh isimli hizmetleriyle birlikte HoloLens 2 sanal gerçeklik gözlüğünü duyurmuştu ve sanal gerçeklik ile birlikte yepyeni bir çalışma ortamı kuracaklarını açıklamışlardı.

Ancak işler Microsoft için beklenildiği gibi gitmedi…

Enis Kirazoğlu

Yeni yapılan bir açıklamaya göre Silikon Vadisi devi, sanal gerçeklik şirketi AltspaceVR’ı kapatma kararı aldı. Bunun sebebi ise iş gücünün neredeyse %5’ini oluşturacak kadar kişiyi, yani 10.000 çalışanını işten çıkarması.

Microsoft’un sanal ve artırılmış gerçeklik departmanında çalışan artık bir avuç insan kaldığı için şirketin açık tutulmasına gerek duyulmamış. Microsoft, içerik oluşturucuları için 10 Mart 2023 olan kapanış tarihinden önce içeriğin nasıl indirileceğine ilişkin şu açıklamayı yapıyor:

"AltspaceVR Worlds, tam olarak indirilemez veya doğrudan başka bir platforma taşınamaz çünkü AltspaceVR, çeşitli farklı varlıklar tarafından sahip olunan varlıklar koleksiyonundan oluşan bir dünyalar karışımıdır. Microsoft, bunların tamamını indiremeseniz de meta veri dediğimiz Worlds verilerinizden öğeleri indirebilirsiniz.”

Eğer nasıl indirebileceğinizi merak ediyorsanız, Microsoft’un resmi sayfasında detaylı bir anlatımı mevcut.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/21/rip-altspace-vr-microsoft/?guccounter=2
8
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
0
0