Netflix Rekor Sayıda Abone Kaybetti: Hem Şirketi Hem Aboneleri Zor Günler Bekliyor

26
6
5
4
2
Netflix, geçtiğimiz 3 aylık periyodu kapsayan abone verileri ve gelir miktarını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, platform için rekor abone kaybı bildirildi. Ancak buna rağmen Netflix'in kasasına giren parada artış yaşandı.

Dünyanın en popüler çevrimiçi dizi ve film platformlarının başında gelen Netflix'in tahtı sallanmaya devam ediyor. Öyle ki şirket, nisan ayında yaptığı bir açıklama ile önceki 3 aylık periyotta 200 bin civarı abone kaybettiğini açıklamıştı. Bu çok önemliydi zira platform, önceki 10 yıllık dönemde daima büyümüş ve çeyrek dönemleri hep artıda kapatmıştı.

Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Şirket; nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan çeyrek dönemdeki verilerini açıkladı. Açıklanan rakamlar, şirket için tehlike çanlarının çaldığını gözler önüne seriyor. Zira Netflix, bu çeyrek dönemde de devasa bir abone kaybı yaşadı. Yapılan açıklamalarda, 970 bin abonenin daha kaybedildiği açıklandı. 

Abone kaybı, rekor olarak tarihe geçti

Netflix

Netflix'in açıkladığı abone kaybı sayısı, şirketin en büyük kaybı olarak tarihe geçti. Ancak şirket yetkilileri, önümüzdeki üç aylık periyot için fazlasıyla umutlular. Zira paylaşılan rapora göre Netflix, içinde bulunduğumuz çeyrekte 1 milyon yeni abone kazanmayı hedefliyor. Bu arada, platformun anlık kullanıcı sayısının 220.67 milyon olduğunu da belirtelim.

Netflix, paylaştığı raporda gelirlerine de değindi. Şirket, abone kaybı yaşamış olsa da kasasına daha fazla para sokmayı başardı. Buna göre; son çeyrekte 7,9 milyar dolar para kazanan Netflix'in kasasına soktuğu para, geçtiğimiz yılın aynı döneminden yüzde 8,6 daha fazlaydı. Tüm giderler çıktıktan sonra Netflix'in cebine kalan kar ise 1,4 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Bu rakam, geçen yılın aynı döneminden yüzde 6,5 daha yüksek.

Netflix'le birlikte kullanıcıları da zor günler bekliyor olabilir

Netflix tarafından yapılan açıklamalar, şirketteki küçülmenin devam edeceğinin bir göstergesi. Zira abone kayıplarının devam etmesi, şirketin kasasına giren parayı da azaltmaya başlayacak. İşin bir de hisse senedi boyutu var. İşte tüm bunlar, Netflix için çalan çanların aslında kullanıcılar için de çaldığı anlamına geliyor. Bu süreç devam ettikçe Netflix'in içerik kalitesi düşebilir, hali hazırda yayında olan yapımların seni sezonları ise iptal edilebilir...

Netflix CEO'su: Geleneksel TV kültürü, 5-10 yıl sonra ölmüş olacak...

Netflix kaynamaya devam ederken, şirket CEO'su Reed Hastings tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekti. Netflix'in hali hazırda mükemmel bir konumda olduğundan bahseden Hastings, geleneksel TV kültürünün 5-10 yıl sonra ölmüş olacağını söyledi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/19/netflix-loses-970000-subscribers-its-largest-quarterly-loss-ever/
26
6
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
26
6
5
4
2