Elon Musk’ın “Beyne Çip Takma” Projesi Neuralink’in Kurucu Ortağı Şirketten Ayrıldı

8
1
0
0
0
Elon Musk'ın tartışma yaratan beyin implantlarını üretecek yatırımı Neuralink'ten bir ayrılık haberi daha geldi. Projenin kurucu ortaklarından biri daha şirketten ayrıldı.

Popüler bilimkurgu başlıklarından biri olan insanların beynine çip takma projesi yakın gelecekte gerçeğe dönüşmesi için çalışan firmalar var. Bu olasılığı gerçekleştirmeye yakın olduğunu bildiğimiz firmaların başında ise Elon Musk'ın girişi Neuralink olduğu biliniyor. 

Her ne kadar bu pazara oldukça hızlı bir giriş yapmış olsa da Neuralink'te yaprak dökümü devam ediyor. Gelen haberlere göre firmanın kurucularından biri daha geçtiğimiz haftalarda Neuralink ile yollarını ayırdı. Böylece firmanın ilk 6 yılında 8 kurucu ortaktan 6'sı şirketten ayrılmış oldu.

Neuralink'te kuruculardan neredeyse kimse kalmadı

elon musk

Neuralink'ten ayrılan son isim Paul Merolla oldu. 2016 yılında firmanın kuruluşunda destek verenlerden olan Merolla, o günden bu yana San Francisco merkezli firmada çip tasarım programında görev alıyordu. 

Merolla'nın ayrılmasının nedenleri ve kariyer planları hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Ayrılıkla ilgili Neurolink'ten, Merolla'dan ya da Elon Musk'tan gelen bir açıklama da bulunmuyor, konuyla ilgili olarak sorular sorulara da henüz cevap verilmiyor.

2016 yılında şirket ilk defa faaliyete geçtiğinde Merolla ve Musk'ın dışında 6 kişi daha kurucu ekipte bulunuyordu. Yaşanan ayrılığın ardından firmada kurucu kadrodan geriye Musk dışında yalnızca Dongjin "DJ" Seo kaldı. Seo'nun Ocak ayında gelen bilgilere göre şirketin CEO'luğunu üstlendiğini de belirtelim.

Musk, 2019 yılında yaptığı bir sunumda Neuralink'in amacının 2020 yılının sonuna kadar insanların katıldığı deneyler için onay almayı hedeflediklerini ifade etmişti. Geçen zaman içerisinde firma bu hedefine ulaşmayı başaramadı. Musk, Neuralink'i "kafatasınızdaki Fitbit" olarak tanımlamış olsa da henüz bir ürün görmediğimiz için Fitbit ile ya da başka bir şeyle karşılaştırmak pek mümkün gözükmüyor.

Kaynak : https://www.reuters.com/legal/transactional/neuralink-co-founder-departs-musk-backed-startup-sources-2022-07-19/
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0