Otomobil Ehliyeti ile 125cc'ye Kadar Motosiklet Kullanılmasını Sağlayan Karar, Resmî Gazete'de Yayımlandı

21
8
1
0
0
Yeni karara göre B sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlar, A1 sınıfını kapsayan motosikletleri kullanabilecekler. Yani 125 cc ve altındaki motosikletler için A1 sınıfına ihtiyaç kalmayacak.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz aylarda katıldığı bir programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu. Soylu'nun değindiği konulardan bir tanesi de ehliyetler ve ehliyet sınıflarının kullanabildikleri araçlarla ilgiliydi. Bu bağlamda; Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamaya göre B sınıfı ehliyet sahibi vatandaşlar, artık 125 cc ve altındaki motosikletleri kullanabileceklerdi.

Süleyman Soylu'nun konuyla ilgili açıklaması şöyleydi: "125 cc altı motorlar var. İki tekerlekli kullanımı arttı. Şehir içi kullanılan motor sayısı arttı. Birçok insan motor ehliyeti almak durumunda mıyım diyor. Biz bunların kullanımının sahibi bir bakanlığız. Arkadaşlarımız çalıştı; Milli Eğitim Bakanımız ile konuştum. 125 cc altı motorlar B sınıfı ile kullanılabilecek. Sadece bir iki ek ders alacaklar."

Bunun ardından karar, 10 Şubat 2024'te Resmî Gazete'de yayımlandı.

Resmî Gazete

MADDE 1- 18/7/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 85 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“B sınıfı sürücü belgesi ile;
a) Deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak,
b) Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte iki tekerlekli araçları kullanacaklar için aranan sağlık şartlarını taşımak,
c) Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru beş yıl içinde 2918 sayılı Kanuna istinaden daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak,
koşullarıyla Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde bu fıkrada belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Millî Eğitim Bakanlığınca düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere ülkemiz sınırları içerisinde A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de sürülebilir. Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimî olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir.”

Önceki durum nasıldı?

b sınıfı ehliyetle motosiklet kullanılabilecek

Türkiye'deki mevcut düzenlemelere göre bir vatandaşın yasal olarak motosiklet kullanabilmesi için en az 16 yaşında olması M veya A1 sınıfı ehliyete sahip olması gerekiyor. M sınıfı; moped olarak da adlandırılan, saatteki hızı 45 km'nin üzerinde olmayan ve motor silindir hacmi 50 cc'ye kadar olan araçların kullanılabilmesini sağlar. Eğer B sınıfı ehliyetiniz varsa M sınıfı ehliyet almanıza gerek yoktur. Çünkü B sınıfı ehliyet ile moped de kullanabilirsiniz.

Ancak A1 sınıfı ehliyetler biraz daha farklı. A1 sınıfı ehliyet alan bir vatandaş, motor silindir hacmi 125 cc'ye kadar olan herhangi bir motosikleti kullanabiliyor. 18 yaşına gelen birey ise gerekli yerlere başvuru yaparak ehliyet sınıfı A2'ye yükseltip, 600 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanma imkanı yakalıyor. 20 yaşına gelen ve 2 yıldır A2 sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlar ise yeni bir başvuru ile A sınıfına geçip, 600 cc'nin üzerinde de olan motosikletleri kullanabiliyor. Ancak B sınıfı ehliyete sahip olan bir vatandaş, A1, A2 ve A sınıfı ehliyetler için yeterli olarak kabul görmüyordu. Yeni kararla bu durum değişti.

Artık B sınıfı ile A1 sınıfındaki motosikletler kullanılacak. Geçmişte alınan ehliyetler ise geçerliliğini yitirmiş olacak!

ehliyet sistemi değişiyor

Diyelim ki 16 yaşına girdiğiniz gün A1 sınıfı ehliyet sınavına girdiniz ve süreci başarıyla tamamlayarak, ehliyet sahibi oldunuz. Eğer artık 18 yaşını doldurduysanız ve B sınıfı ehliyetiniz de bulunuyorsa, geçmişte aldığınız A1 sınıfı ehliyetin herhangi bir geçerliliği kalmayacak. 16-18 yaşındaki bireyler ise ya iki yıl bekleyip direkt B sınıfı ehliyet alacak ya da önce A1, sonra da B sınıfı ehliyete geçiş yapacak.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Kaynak : https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2024/02/20240210-2.htm
21
8
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
8
1
0
0