Türk Şirketi Peak Games, 1 Milyar Dolardan da Yüksek Bir Değerle Satılıyor (Artık İddia Değil)

248
110
42
21
14
Türk mobil oyun şirketi Peak Games'in rekor bir fiyatla sektörün devlerinden Zynga’ya satılacağı söyleniyor. Son bilgilere göre bu satış 1 milyar doların üzerinde değerlenecek. Anlaşmaya dair yeni detaylar var.

Teknoloji ve bilişim dünyasındaki yerli girişimlerin en değerlisi, 2015 yılında Çinli Alibaba tarafından 728 milyon dolara satın alınan Trendyol olmuştu. Ardından Masomo dahil pek çok şirket, ülkemizin en değerli girişimlerini yurt dışındaki şirketlere satarak bilişim sektörünün öncüsü konumuna gelmişlerdi. 

İstanbul merkezli Türk mobil oyun şirketi Peak Games, iddialara göre ABD’li Zynga’ya satılmak üzere. Üstelik bu satışın 1 milyar doların üzerinde değerleneceği konuşuluyor. Eğer bu gerçekleşirse Peak Games, Türkiye tarihinin en değerli girişimi olacak.

Türkiye tarihinde ilk defa bir girişime 1 milyar dolardan fazla ödeme yapılacak: Peki bu ne anlama geliyor?

Peak Games satılmasıyla, ülkemizde ilk kez 1 milyar doların üzerinde (Webrazzi'ye göre 1,8 milyar dolara) değere sahip bir girişim görmüş olacağız. İş dünyasında “unicorn girişim" olarak adlandırılan 1 milyar dolar ve üzeri değere sahip girişimlerin sayısı tüm dünyada yaklaşık 500. Türkiye tarihinde ise daha önce 1 milyar dolar değere ulaşan girişim görülmedi.

Olaya bir başka açıdan bakacak olursak, bu satışla birlikte Türkiye’nin en değerli girişimi artık e-ticaret ve hızlı servis alanındaki Trendyol olmayacak. Onun yerine, uzun süre boyunca Peak Games’in satışı konuşulacak. Bu arada Peak Games, geçtiğimiz yıl 41 TV kanalında eş zamanlı tuhaf bir reklam yayınlayan şirketin ta kendisi (Şirket, daha sonra yayınlanan reklamın özgün olmadığına dair açıklama da yapmıştı).

Peak Games'in rekor satışına dair önemli bilgiler:

zynga

  • Peak Games, ABD'de de televizyon reklamları yayınlayan ilk Türk girişimi.
  • Şirket aynı zamanda Türkiye'nin en çok vergi ödeyen 3 girişiminden birisi.
  • 2012 yılında yurt dışından şirket alan ilk yerli girişim yine Peak Games'ti.
  • Sadece Toy Blast oyunu üzerinden 1 milyar dolar gelir elde etti (Sadece Nisan 2020'de 36 milyon dolar kazandı).
  • Şirketin yatırımcıları, Zynga'nın satın alma işleminden sonra yatırdıkları parayı en az 18 kat artırmış olacaklar.
  • Peak Games'in satış işlemlerine dair resmi açıklamaların yakında yapılması bekleniyor.

Mobil oyun sektörü, Türkiye’nin girişimcilik tarihini şekillendiriyor:

ABD’li Zynga, 2017’de Peak Games’in okey bölümünü 100 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Aradan 1 yıl geçtikten sonra İstanbul merkezli bir diğer yerli oyun girişimi olan Gram Games’in tamamı, 250 milyon dolara Zynga’nın olmuştu. Bu tarihi satışlar yerli mobil oyun sektörünün geleceğini belirlerken, Kafa Topu 2 ile çıkış yakalayan Masomo; 100 ila 300 milyon dolar arasında bir değerle Miniclip tarafından 2019’da satın alınmıştı.

248
110
42
21
14
Emoji İle Tepki Ver
248
110
42
21
14