• Anasayfa
  • Mobil
  • Redmi K30'un Teknik Özellikleri MIUI 11 Kodlarında Saklı

Redmi K30'un Teknik Özellikleri MIUI 11 Kodlarında Saklı Gibi Görünüyor

9
3
1
0
0
Xiaomi'nin fiyat performans telefonları çıkardığı alt markası Redmi'nin yeni bir telefonu gün yüzüne çıkmış olabilir. MIUI 11'in kodlarında yer alan bilgiler, Phoneix kod adlı bir telefonla bağdaştırılıyor ve bu telefon, akıllara doğrudan Redmi K30'u getiriyor.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, 2019 yılında çok ciddi bir popülarite yakaladı. Şirket bu popülariteyi hem kendi akıllı telefonları hem de alt markası olan Redmi ile yakalamayı başardı. Fakat akıllı telefon sektöründeki yüksek rekabet ortamı, Xiaomi ve diğer akıllı telefon üreticilerini ciddi anlamda zorluyor. Hal böyle olunca da Xiaomi, normalde fiyat performans ürünü olması gereken Redmi telefonları bile üstün özelliklerle donatıyor.

Xiaomi bir süredir, Redmi K30 isminde bir telefon üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu akıllı telefonun özellikleri, bugüne dek tam anlamıyla açıklanmadı. Ancak daha öncesinden edinilen bilgiler bu telefonun delikli bir ekrana sahip olacağını ve bu delikte iki kameranın bulunacağını gösteriyordu. Şimdi ise Redmi K30 ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Ortaya çıkan bilgiler kesinlik arz etmese de telefonla ilgili önemli ipuçları veriyor.

Redmi K30

Redmi K30 ile ilgili dikkat çeken bilgiler, MIUI 11'in kaynak kodlarını inceleyen bir geliştirici aracılığıyla ortaya çıktı. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, özellikler MIUI 11'de yer alıyor olsa bile Redmi K30'a ait olmayabileceği. Çünkü MIUI 11'den elde eden veriler, özellikleri Redmi K30 ile ilgili değil "Phoenix" kod adlı bir modelle eşletiriyor. Bu detay, cihazın K30 olduğunu garanti etmese de akıllara başka bir model de getirmiyor.

MIUI 11'in kodlarına yer alan ve Phoenix kod adlı telefonla bağdaştırılan özelliklerden ilki "isBroadSideFingerprint" olarak isimlendiriliyor. Bu özellik, telefonun yan kısmında bir parmak izi okuyucu sensörünün olacağını gösteriyor. Bu özelliğin Redmi K30 ile bağdaştırılmasının esas nedeni ise yine MIUI 11 kodlarında yer alan bir görsel. Söz konusu görsel, çift ön kamerası ve bir deliği olan akıllı telefonu simgeliyor.

Redmi K30

Bir süre önce sizlere, Xiaomi'nin 120 Hz ekran tazeleme oranı sunan bir telefon üzerinde çalıştığını aktarmıştık. Fakat bugüne dek bu telefonla ilgili herhangi bir bilgi sahibi olamadık. Şimdi ise yine MIUI 11'in kodlarında yer alan bir özellik, yine Phoenix isimli modelle ilişkilendiriliyor. "İsSuppotHighFrameRate" olarak isimlendirilen bu özellik, görünen o ki Redmi K30'da yer alacak.

MIUI 11'in kodlarında yer alan ve Redmi K30'a ait olabileceğini düşündüğümüz özellikler bunlarla da sınırlı değil. Öyle ki MIUI 11'in kodların yine Phoenix'le bağdaştırılan bazı kamera kütüphaneleri de yer alıyor. Bu kütüphaneler; "phoenix_imx686", "phoenix_s5k3t2", "phoenix_gc02m1_depth" ve "phoenix_gc02m1_front" isimlerine sahipler. Bu kütüphanelerle ilgili kesin bir bilgi yok ancak "phoenix_imx686" çok önemli bir detayın habercisi gibi görünüyor.

Sony IMX 686

Phoenix_imx686 isimli kod kütüphanesinin dikkat çeken yanı Sony'nin yaklaşmakta olan IMX 686 isimli yeni kamera sensörünün ismiyle benzerlik taşıyor olması. Sony, kısa bir süre önce yeni kamera sensörüyle ilgili bir tanıtım videosu paylaşarak 60 megapiksel çözünürlüğündeki yeni sensörünü kamuoyu ile paylaştı. Ancak bu sensörü kullanacak ilk akıllı telefon modelinin hangisi olacağı şu an için kesin olarak bilinmiyor

Xiaomi'nin kullanıcılarına sunduğu arayüzde yer alan kodlar, şirketin Phoenix kod adlı bir akıllı telefonunun özelliklerini gözler önüne seriyor. Ancak şu an için akıllara gelen telefon Redmi K30 olsa da, bu kod adının başka bir telefonu simgeliyor olabilmesi de mümkün. Bu durumu ancak Xiaomi'nin açıklamaları açığa kavuşturacak.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/redmi-k30-120hz-display-side-mounted-fingerprint-sony-imx686/
9
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
0
0