Schengen Vizesi Başvurularını Dijitalleştirecek Düzenleme, Avrupa Birliği'nden Onay Aldı! İşte Detaylar

30
6
3
1
1
Avrupa Birliği, Schengen vizesi başvurularının dijitalleşmesi için uzlaşmaya gidildiğini duyurmuştu. Konsey, bugün bu sisteme yeşil ışığı yaktı. Sistem yürürlüğe girdiğinde başvurular, Avrupa Birliği'nin bir platformu üzerinden yapılabilecek. Vizeler, şifreli barkodlar olarak verilecek.

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği, Schengen vizesiyle ilgili devrim niteliğinde bir planının olduğunu duyurmuştu. AB, artık vizenin verilme sürecinde önemli değişikliklere gidileceğini ve dijitalleşileceğini ifade etmişti. 

Avrupa Konseyi, bugün Schengen vizelerini dijitalleştirecek sisteme yeşil ışık yakarak onay verdi. Yeni düzenleme, ilerleyen zamanlarda Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayımlanacak ve yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Vize başvuruları online yapılacak, vizeler barkod olarak verilecek

Yeni kurallar, Schengen vizesinin dijitalleşmesini sağlayarak AB üyesi olmayan ülkelerin vize alma sürecini modernleştirmeyi ve basitleştirmeyi amaçlıyor. Mevcut sistem, hem vatandaşlar hem de devletler için ek masraflar yaratan evrak işlerine dayanıyordu. Yenisinde de bu durum azaltılmak isteniyor.

Açıklamaya göre yeni yasa yürürlüğe girdiğinde Schengen vizesi başvurusu çevrim içi olarak yapılabilecek. Başvurular, Avrupa Birliği’nin kuracağı bir vize başvuru platformu üzerinden gerçekleştirilecek.

Başvuru platformunda kullanıcılar güvenli bir hesap yoluyla gerekli belgeleri yükleyerek ve ücreti ödeyerek başvuruda bulunabilecek. Sadece ilk kez başvuranlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni seyahat belgelerine sahip olanların fiziksel olarak konsolosluklara gitmesi gerekecek. AB, haziran ayında yaptığı açıklamada platformda kullanıcıların sorularına yanıt verecek bir sohbet botunun da yer alacağını söylemişti. 

Pasaportlara yapıştırılan vize etiketlerinde de önemli bir değişiklik olacak. Vize etiketleri, yerini şifreli 2D barkodlardan oluşan dijital Schengen vizelerine bırakacak. Bu, uzun süreli vizeler için de geçerli olacak.

Yeni sistemle ilgili bilgiler şimdilik bu kadar. Avrupa Birliği, yeni kuralların uygulama tarihinin vize platformu ve dijital vizeye ilişkin teknik çalışmalar tamamlandığında belirleneceğini söylüyor.

 

Kaynak : https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3220
30
6
3
1
1
Emoji İle Tepki Ver
30
6
3
1
1