James Webb'in Keşfettiği Yeni Gezegenlere İsim Bulmak İçin Yarışma Başlatıldı (Siz de Katılabilirsiniz!)

13
9
2
2
1
Uluslararası Astronomi Birliği, James Webb uzay teleskobunun keşfettiği yeni 20 dış gezegeni isimlendirmek için bir yarışma başlattı. Dünyanın dört bir yanından herkesin katılabileceği bu yarışmanın detaylarını sizler için anlattık.

Bazı filmlerde veya dizilerde insanların birbirlerine bir yıldız satın aldığını illa ki görmüşsünüzdür. Üstelik bazı dizi ve filmlerde o yıldızlara isim de bazı özel isimler de verirler. Şimdi sizin de böyle bir şansınız olduğunu söylesek ne yapardınız?

Uluslararası Astronomi Birliği, NameExoWorlds 2022 isimli yeni bir yarışma duyurdu. Bu yarışmayla birlikte James Webb uzay teleskobu tarafından keşfedilen yeni 20 gezegenden birinin ismini siz koyabilirsiniz. Nasıl mı? Buyurun anlatalım.

Siz de bir gezegene isim verebilirsiniz

Herhangi bir yıldıza, gezegene veya astronomların keşfettiği herhangi bir şeye dikkat ettiyseniz, muhtemelen birçoğunun birden fazla adı olduğunu fark edeceksiniz çünkü gezegenlerin bir astronomik adı bir de onaylanan adı vardır. Bu isimler, keşfettiğimiz farklı sistemler ve gezegenler arasında ayrım yapmaya yardımcı olur ve genellikle gezegenlere yıldızlarının adı verilir.

11 Kasım 2022'de sona erecek olan yarışmaya katılım için elbette birkaç şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Bir gezegene isim vermek için, insanların Uluslararası Astronomi Birliğinin etkinlikle ilgili basın bülteninde listelenen şartlara gelin birlikte göz atalım. 

Bir gezegene isim verebilmek için ne yapmanız gerekiyor?​

  • Öğrencileri ve öğretmenleri, astronomi meraklılarını, amatör gökbilimcileri ve profesyonel gökbilimcileri bir araya getiren bir ekip oluşturun.
  • ExoWorld gezegenleri ile ilgili bir astronomi etkinlik düzenleyin.
  • Listedeki 20 ExoWorld'den bir gezegen seçin.
  • Dış gezegen ve ev sahibi yıldız için kendi dilinizde bir isim önerin ve kültürel bağlamını açıklayın.
  • Ekibinizi kaydedin ve bu form aracılığıyla isimlendirme teklifinizi yazılı format + video olacak şekilde gönderin.

Bu şartları yerine getirdiğinizde gezegenin ismini ne koymak isterdiniz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://www.iau.org/news/pressreleases/detail/iau2209/
13
9
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
9
2
2
1