Araba Direksiyon ve Göstergelerinde Gördüğümüz 'SRS' Aslında Nedir, Ne İşe Yarar?

25
8
3
3
2
Son yıllarda otomobil teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza pek çok kısaltma girdi. Bu kısaltmalardan bir tanesi olan SRS, aslında uzun yıllardır araçlarımızda bulunan ve bizim can güvenliğimizin en büyük teminatı olan güvenlik sistemlerinden bir tanesidir. Gelin SRS nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen sorulara yakından bakalım ve bu sistem hakkındaki önemli detayları görelim.

Son yıllarda çıkan otomobillerin gösterge panellerini hiç dikkatli bir şekilde incelediniz mi? Bazı işaretler artık alıştığımız sembollerden oluşurken bazıları otomobil teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde yeni yeni hayatımıza girmeye başladı. SRS için hem eski hem de yeni diyebiliriz çünkü sunduğu güvenlik hizmeti uzun yıllardır araçlarda olsa bile SRS kısaltması ile teknolojik bir sisteme dönüşmesi görece daha yenidir.

Çoğu zaman pek çok sürücü SRS nedir sorusunu ancak panelde bu kısaltma ışığının yanması ile birlikte bir sorun olduğunu anladığı zaman soruyor. Böyle bir sistemi kolay kolay merak etmezsiniz çünkü kendisi pasif bir güvenlik sistemidir. Yani ihtiyaç duyulduğu ana kadar ses çıkarmaz ve çalışacağı zaman da sürücünün hiçbir şey yapmasına gerek kalmaz. Gelin SRS nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak edilen sorulara yakından bakalım ve bu sistem hakkındaki önemli detayları görelim.

Arabalardaki SRS nedir, ne işe yarar?

SRS, arabaların hava yastığı ve emniyet kemeri gibi güvenlik ekipmanlarını kontrol eden bir sistemdir. Bu nedenle adı SRS Airbag ya da SRS emniyet kemeri olarak da geçer.  Açılımı 'Supplemental Restraint System' şeklindedir. Türkçesi için 'Tamamlayıcı Güvenlik Sistemi' denebilir. 

srs

Temelden başlayalım, SRS nedir?

Supplemental Restraint System, kısaca SRS, Türkçesi ile Tamamlayıcı Güvenlik Sistemi; otomobillerde bulunan otomatik hava yastığı ve otomatik emniyet kemerini kontrol eden sistemdir. Bu nedenle SRS Airbag ve SRS emniyet kemeri olarak da adını duymuş olabilirsiniz.

SRS adıyla bilgisayar destekli akıllı bir güvenlik sistemine dönüşmesi yakın tarihli olsa da araçlarda hava yastığı kullanımı çok daha eskidir. İlk kez 1981 yılında Mercedes-Benz S-Serisinde kullanılan hava yastığı, o yıldan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ne üretilen her arabada kullanılan bir güvenlik sistemi olmuştur. Zaman içinde bu sistem giderek gelişmiştir.

SRS emniyet kemeri nedir?

Supplemental Restraint System kapsamında kontrol edilen SRS emniyet kemeri, hava yastıkları ile birlikte bir paket olan tamamlayıcı güvenlik sistemlerinden bir tanesidir. Standart emniyet kemerlerinden farklı olarak ne zaman kilitleneceğine tıpkı hava yastıklarının nasıl açılacağına karar verildiği gibi SRS sistemi tarafından karar verilir yani otomatik bir yapıdır.

srs

SRS ne işe yarar?

Standart olarak sürücünün önünde, ek paketlerde ön koltuktaki ve arka koltuktaki yolcular için de bulunan hava yastığı sistemi olan SRS ne işe yarar sorusunun en kısa yanıtını vermek gerekirse; hayat kurtarır diyebiliriz. Olası bir çarpışma anında sürücünün ve yolcuların aracın sert noktalarına çarpmaları bu sistem ile önlenir. Aynı şekilde bu çarpışma sırasında yolcuların savrulmaması için de emniyet kemerleri kilitlenir ve olası bir kaza durumunda sürücü ve yolcuların minimum hasarla kurtulmaları hedeflenir.

SRS nasıl çalışır?

SRS sisteminin temeli; hava yastığı ve emniyet kemeri sayısına bağlı olarak değişen sayıda aracın içinde ve dışında bulunan sensörlerdir. Pek çok farklı sensörden meydana gelen bu ağ, SRS sistemine bağlıdır. Bu sensörler sayesinde SRS sistemi aracın hızını, frenlemesini, yavaşlamasını, hızlanmasını, koltuklarda yolcu bulunup bulunmadığını ve daha pek çok veriyi anlık olarak alır.

Sabit bir hızda seyreden araç bir anda yavaşladıysa, sürücü fren yaptıysa, araca herhangi bir noktadan çarpma olduysa ve benzeri bir durum yaşandıysa SRS sistemi anlık olarak devreye girer ve hem hava yastıklarını açar hem de emniyet kemerlerini kilitler. Böylece sürücü ve yolcuların savrulmasını ve araç içinde sert noktalara çarpmalarını önlemeyi hedefler.

srs

Peki, arabalardaki SRS ışığı neden yanar?

SRS sisteminin aktif hale gelmesi ve gerektiği anlarda çalışması için sürücünün herhangi bir şey yapması gerekmez. Bu nedenle SRS, pasif güvenlik sistemi olarak tanımlanır. SRS pasif güvenlik sisteminden çoğu sürücünün haberi bile yoktur, ta ki gösterge panelinde o güne kadar görmediğiniz bir ışık yani SRS ışığı yanana kadar. Peki, SRS ışığı neden yanar?

Aracınızın gösterge panelindeki pek çok ikaz ışığı gibi SRS ışığının yanıyor olması da bir arıza olduğu anlamına gelir. Emniyet kemeri tokalarında bir gevşeme, aktarım kablolarından birinde temassızlık ya da hava yastıklarını aktif hale getiren sistemdeki bir sorun gibi arızalar SRS ışığının yanmasının en temel nedenlerinden bir tanesidir.

SRS ışığı yandığı zaman ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle sakin olun; SRS önemli bir güvenlik sistemi ancak acil müdahale gerektiren bir sistem değildir. İnternette SRS ışığının tamiri için pek çok yöntem görebilirsiniz ama böyle bir risk almanız tavsiye edilmiyor. SRS ışığı yandığı zaman acilen olmasa bile en kısa sürede profesyonel bir oto tamirciye ya da araç markanızın teknik servisine gitmelisiniz. Hızlı bir muayene sonucu kısa süre içerisinde sorun tespit edilecek ve arıza onarılacaktır. 

srs

SRS ışığı açıkken araç kullanılabilir mi?

SRS ışığı yanıyorken yani SRS sisteminde bir arıza varken de aracınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sonuçta SRS, aracın çalışma sistemini etkilemeyen bir tamamlayıcı güvenlik sistemidir. Yine de bunun büyük bir risk olduğunu kabul etmek gerekiyor. Siz herhangi bir kaza yapmaktan kaçınsanız bile ansızın bir aracın size çarpmayacağının garantisi yok.

SRS ışığı açıkken hava yastıkları çalışır mı?

Çoğu uzman SRS ışığı açıkken hava yastıklarının çalışmayacağını söylerken bazıları duruma göre değişebileceğini söylüyor. Yani söz konusu arızanın ne olduğuna göre durum değişir. Ancak çok az bir ihtimal bile olsa göz göre göre SRS sisteminde arıza olduğunda hava yastıkları açılmayacaksa böyle bir risk almanın ne anlamı var?

Son olarak, SRS gerçekten önemli mi?

Trafik tehlikelerle dolu. Siz usta bir sürücü olsanız bile başka bir sürünün hatası nedeniyle arabanızı pert hale getirecek ve sizi düşünmenin bile kötü olduğu bir sona götürecek kaza riski her zaman var. Tanım olarak tamamlayıcı olarak kabul edilse de sonuçta hava yastığı ve emniyet kemerinden bahsediyoruz; daha önemli ne olabilir? SRS son derece önemli bir güvenlik sistemidir ve herhangi bir arıza uyarısı olmasa bile yolunuz bir oto tamirciye düştüğü zaman kontrol ettirmekte yarar var.

Otomobillerimizin tamamlayıcı güvenlik sistemlerinden bir tanesi olan SRS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır gibi merak edilen soruları yanıtlayarak bu sistem hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. Eğer gerçek bir usta değilseniz konu güvenlik olduğu zaman mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz 

25
8
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
25
8
3
3
2