Taşıtlardaki En Güvenli Koltuklar Hangileridir?

61
9
7
5
2
Neredeyse tüm taşıtlarda yolcuların kendilerini korumaları için çeşitli önlemler bulunmaktadır ve bunlardan en önemlisi de hiç şüphesiz ki emniyet kemeleridir. Ancak bunlardan farklı olarak seçtiğiniz koltuklarla da güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Seyahatler sırasında dikkat edilmesi gereken bir dizi kural bulunuyor ve bunların büyük bir çoğunluğu da kişisel güvenlikleri kapsıyor. Motorlu araçlarda emniyet kemerleri oldukça büyük bir önem taşırken gemi seyahatlerinde de can yeleğinin bulunması oldukça önemli. Ancak bunların haricinde de alabileceğini önlemler bulunuyor, mesela oturduğunuz koltuklar. İşte içerisinde bulunduğunuz taşıta göre oturabileceğiniz güvenli koltuklar:

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte arabalardaki güvenlik önlemleri de giderek artıyor. New York Times’da yer alan bir habere göre, 55 yaş ve üstü yolcular için en güvenli koltuklar ön koltuklar. Ancak yine aynı habere göre araçlardaki kaza tespit sensörleri arka tarafta bulunuyor ve dolayısıyla arabalardaki en güvenli koltuklar da arka koltuklar haline geliyor.

Uçaklarda tercihiniz arka koltuklar olsun:

uçak

Popular Mechanics tarafından yapılan bir analize göre, uçağın kuyruk kısmında oturan yolcuların bir kazadan kurtulma şansı, ön tarafta oturanlara göre %40 daha fazla. Time tarafından yapılan bir analize göreyse arka orta koltukta oturanların kurtulma şansı oldukça yüksek. Tabii ki uzmanlar her kazanın kendine özel durumları olduğunu da belirtiyor.

Trenlerde en güvenli yerler ise orta vagonlar:

tren

Trenle yolculuk yapacağınızda merkezde yer alan vagonlardan bir tanesini seçmeye dikkat edin. Bu sayede kazalardan ya da raydan çıkma durumlarından mümkün olduğunca uzaklaşmış olacaksınız. Ayrıca arka tarafa bakan koltukları tercih ederseniz ani bir fren durumunda koltuğunuzdan fırlamak yerine koltuğunuza daha çok yapışırsınız.

:Otobüslerde orta koltukları tercih edin:

otobüs koltuk

Otobüslerde güvenliğinizi artırmak için orta sırada yer alan koltukları tercih edin. Ayrıca iki koltuklarda trafiğin aktığı yerin karşısındaki koltuğa oturmaya dikkat edin. Böylece en arka ve en önden gerçekleşecek kazalara karşı oldukça güvende olursunuz.

Vapurlarda alt güverteleri ya da kabinleri tercih etmeye dikkat edin:

vapur

Sakin sularda, vapurlardaki tüm koltuklar güvenlidir ancak daha hırçın sularda alt güvertede yer alarak sallantılardan en az şekilde etkilenmeyi başarabilirsiniz. Bu hem deniz tutmasına karşı hem de havada uçuşan objelere karşı korunabileceğiniz anlamına da geliyor.

Sizi yolculuklarda aldığınız güvenlik önlemleri neler? Siz de kendiniz aldığınız güvenlik önlemlerini yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/safest-place-to-sit-car-plane-train-all-vehicles-2019-8
61
9
7
5
2
Emoji İle Tepki Ver
61
9
7
5
2