TikTok, Apple'a Yeni Bir Savaş Açtı: App Store Bağlantıları Banlanmaya Başladı

4
3
1
1
0
TikTok, profil biyografilerine eklenen App Store bağlantılarına engel koymaya başladı.

Pek çok kişinin gelir kapısı olan TikTok, üçüncü taraf reklamlar aracılığıyla elde edilebilecek gelirin bir kısmını ortadan kaldıran bir karara imza attı. Duyuru yapılmadan bir anda gelen değişiklikle birlikte içerik üreticileri, profillerindeki biyografiye App Store bağlantısı ekleyemez oldu.

TikTok’ta yapılan değişiklik, artırılmış gerçeklik oyunlarıyla insanları bir araya getirmeyi planlayan Sendit’in kurucu ortağı David Tesler tarafından keşfedildi. Kullanıcılar, bir kişinin profiline eklediği App Store bağlantısına tıkladığında “Eylem tamamlanamadı” hatasıyla karşılaşmaya başladı.

TikTok’un App Store yasağıyla birlikte görülen manzara:

Yasağı aşmak için geçerli bir yol da yok gibi gözüküyor:

İçerik üreticilerinin sıklıkla kullandığı LinkTree gibi hizmetler de App Store linklerini yerleştirmek için kullanılamıyor. Hata mesajı, bu hizmetlerden erişilen bağlantılarda da baş gösteriyor.

Bu değişiklik ne anlama geliyor?

tiktok

TikTok içerik üreticileri, üçüncü taraf markalarla yaptığı anlaşmalarla uygulamaları ön plana çıkarıyor, indirme bağlantılarını profillerine ekleyerek indirme başına belirli düzeyde gelir elde edebiliyordu. Üstelik bunun için hesabın bir iş hesabı olmasına gerek yoktu.

Yeni değişiklikle birlikte App Store bağlantıları artık yalnızca iş hesapları tarafından kullanılabilecek. Bu da iş hesaplarının uygulamalarını artık kendilerinin öne çıkaracak olması, içerik üreticileriyle daha sınırlı ortaklık yapması demek.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/03/08/tiktok-begins-blocking-links-to-app-store-pages-from-creators-bios/
4
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
1
1
0