TOGG'un Teknik Özellikleri Açıklandı! Avrupa'da Satışa Çıkacağı Tarih de Duyuruldu

72
37
6
5
3
TOGG CEO'Su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli elektrikli otomobilin teknik özelliklerini açıkladı. Karakaş, ayrıca otomobilin ülkemizde ve Avrupa'da ne zaman satışa çıkacağını da açıkladı.

Türkiye'nin yerli ve milli otomobili TOGG için çalışmalar devam ediyor. Projenin CEO'su olan Karakaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Samsun E-Dergi'nin TEKNOFEST özel sayısı için bir röportaj verdi. Karakaş bu röportajda bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Karakaş açıklamalarında aracı Türkiye yollarında ne zaman görebileceğimiz, aracın ne zaman Avrupa'da satışa çıkacağı ve özellikleri gibi noktaları açıkladı. Röportajdan satır başları ise şu şekilde:

Bir otomobilden daha fazlası

togg

TOGG'un "bir otomobilden daha fazlası" sloganını açıklayan Karakaş, “Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor. Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek. Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

TOGG adına küresel bir ticari marka tescili de yaptırdıklarını belirten Karakaş, “Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması kullanılıyor. Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi ‘USE-CASE Mobility’ olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı Togg adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik." diye konuştu.

Avrupa'ya çıkış 18 ay sonra

togg

TOGG CEO'su, ilk akıllı otomobilin 2023 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde, 18 ay sonrasında da Avrupa'da satışta olacağını söyledi. Karakaş, “300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’likversiyon 7,6, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır” dedi.

Karakaş ayrıca TOGG için talebi karşılamak için Gemlik tesislerinde 175 bin araç kapasitesine sahip olduklarını açıkladı. 

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/togg-ceo-su-karakas-togg-turkiye-den-18-ay-sonra-avrupa-da-yollarda-olacak,1049716
72
37
6
5
3
Emoji İle Tepki Ver
72
37
6
5
3