Twitter, API Erişimi İçin Aylık 42 Bin Dolar İstediği Akademisyenlere 30 Gün Süre Tanıdı: Ya Parayı Ödeyin Ya da Verileri Silin!

6
5
2
0
0
Twitter, araştırma amacıyla verilere erişebilen araştırmacılardan aylık 42 bin dolar istemeye başlamıştı. Şimdi ise bu ücreti ödemeyenlere daha önce aldıkları verileri silmeleri için 30 gün süre tanındığı ortaya çıktı. Araştırmacılara göre şirketin bu politikası platformda yıkıcı sonuçlara neden olabilir.

Twitter, Elon Musk yönetimine geçtikten sonra köklü değişikliklere uğramıştı. Daha önceleri ücretsiz olan Twitter API (uygulama programlama arayüzleri) erişiminin ücretli hâle getirilmesi de bunlardan biriydi.

Şimdi ise bu konuda akademisyenleri ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Akademisyenlerin API erişimi için aylık 42 bin dolarlık uçuk bir ücret ödemesini talep eden şirketin bunu yapmayanların verileri silmesini istiyor.

Twitter, araştırmacılara 30 gün süre tanıdı

Bugün çıkan bilgiler, şirketin eğer belirlenen ücreti ödemeyeceklerse akademik araştırmacıların Twitter verilerini silmesini istediğini ortaya koydu. Yani parayı ödemeyen araştırmacılar, hem güncel veri alamayacak hem de eski verileri silmek zorunda kalacak. Şirket, karar vermeleri için ise onlara 30 günlük bir süre tanıdı. Araştırmacılardan, verileri sildiklerine dair ekran görüntüsü istendiği bile ortaya çıktı.

Platformdaki araştırmacılar, uzun süredir dezenformasyon ve nefret söylemi gibi konuları izleyebiliyor, bunların gerçek hayata etkilerini inceleyebiliyordu. Bunu yapmak için de Twitter, Decahouse isimli bir API sağlıyordu. Bu API da araştırmacıların her gün Twitter gönderilerinin %10’undan oluşan toplu bir veri akışına erişmesine olanak tanıyordu. Decahouse, önceden bedava veya aylık 200 dolarlık ücretler karşılığında sunuluyordu.

Ancak en başta da belirttiğimiz gibi şirket, şubat ayında API’lere ücretsiz erişimleri kaldırdı ve aylık 100 dolardan 42 bin dolara kadar değişen yüksek fiyatlar belirlemeye başladı. Bu da birçok şirketin Twitter’dan uzaklaşmasına neden oldu. Üniversitelerin de 42 bin dolarlık “kurumsal API" aboneliğine ihtiyacı vardı. Hâliyle bu miktar araştırmacıların karşılaması için çok yüksekti.

Kararın korkutucu sonuçları olabilir

Araştırmacılar, kararın ciddi zararları olabileceğini söylüyor. Örneğin Indiana Üniversitesi’nden araştırmacı Flippo Menczer, kararın platformda dezenformasyonun yayılması gibi korkunç etkilerinin olabileceğini ifade etti. Ayrıca sahte hesapların kaldırılması gibi konuların etkileneceğini de ekledi.

Bazı akademisyenler, bu karar nedeniyle çalışmalarını bırakacağını belirtirken bazıları ise verileri gayriresmî olarak elde edeceğini aktardı. Twitter’ın bu politikasının nasıl sonuçlar oluşturacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Kaynak : https://www.neowin.net/news/twitter-gives-academics-30-days-to-delete-twitter-data-or-pay-42000-a-month-for-api-access/
6
5
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
5
2
0
0