Neden Uyumadan Önce Ayağınızı Yorganın Dışına Çıkardığınızı Merak Ettiniz mi? Bilim, Bunu da Açıklıyor!

3
1
0
0
0
Uykuya dalmadan önce ayağınızı yorganın dışına çıkardığınız oldu mu? Çoğu insan bu davranışı bilinçsizce yapıyor. Arkasında yatan bilimsel nedenler ise eminiz ki daha önce hiç aklınıza gelmemiştir.

Hızlı şekilde uykuya dalmaya yardımcı bu hareketten sonra farkında olmadan yaptığımız hareketlerden birinin daha anlamını öğrenmiş olacaksınız.

O zaman yataktan bağımsızlığını ilan etmiş ayaklarımızın bunu neden yaptığına yakından bakalım.

Uyku sırasında vücut ısımız doğal olarak düşüyor.

ayak dışarıda uyumak

Isımızın düşmesi, beynimizin hipotalamus bölgesinde bulunan sirkadiyen (SCN) tarafından kontrol edilen ritimlerimizle bağlantılı. Bu ritimler, vücut ısısının düşmesi sağlayarak uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gibi uyku kalitesini de artırıyor.

Ayağımızı yorganın dışına çıkarmak ise vücudunuzun ısısını düzenlemesine yardımcı oluyor. Ayaklarımız, yüksek kan damarları yoğunluğu nedeniyle vücut ısısını hızlı bir şekilde dağıtabiliyor.

Ayaklarımızın altındaki deri, ince ve kılsız olduğu için de ısıyı daha hızlı kaybediyoruz​​. Bu durumda, ayağımızı yorganın dışına çıkardığımızda vücut ısımızın daha hızlı düşmesini sağlıyoruz ve böylece daha rahat uykuya dalıyoruz.

Özellikle yaz aylarında bunu yapmayan yoktur.

Üzerimde incecik bir pike olmadan asla yatamam diyenlerin bile bir ayağı dışarıdadır. Oda sıcaklığı yüksek olduğu zamanlarda bu, oldukça etkili yöntem hâline geliyor.

Bunun yanı sıra ayağımızla yaptığımız hareket, güvenlik duygusu veya çevremize karşı daha uyanık olma hissi yarattığı için bazılarımızda psikolojik rahatlık da sağlıyor.

Uykuya dalmayı daha kolay hâle getirebileceğiniz başka yöntemler de var.

Eğer uykuya dalma konusunda başka taktikler arıyorsanız yatmadan önce ılık bir duş olarak vücut ısınızı önce yükseltebilir, daha sonra hızlı şekilde düşürebilirsiniz.

Aşırı ısınmayı önleyen hafif ve nefes alabilen yatak örtüleri tercih ederek, odanızı serin tutarak da uykuya daha rahat dalabilirsiniz.

Bir dahaki sefere ayağınız yorganın dışına çıkarsa, bunun arkasında yatan bilimsel nedenleri hatırlayın ve tatlı rüyaların tadını çıkarın.

Göz atmak isteyeceğiniz diğer içeriklerimiz:

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0