Volkswagen Açıkladı: Polo'nun Elektriklisi Geliyor (Üstelik Fiyatı Daha Ucuz Bile Olabilir)

2
1
1
0
0
Volkswagen, ilerleyen yıllarda çok uygun fiyatlı bir elektrikli otomobil üreteceğini duyurdu. Şimdilik ID.1 olarak isimlendirilen araba, adeta Polo'nun elektrikli versiyonu olacak.

Alman otomobil devi Volkswagen, bundan birkaç yıl sonra piyasaya süreceği kompakt elektrikli otomobili "ID.2all"u geçtiğimiz saatlerde tanıtmıştı. Şirket, aynı etkinlik kapsamında geleceğe yönelik diğer planlarından da bahsetti. Volkswagen CEO'su Thomas Schafer, gelecekte çok daha uygun fiyatlı bir Volkswagen ile tanışacağımızı açıkladı. Bu arabanın fiyatı, 20 bin euronun altında olacak.

Thomas Schafer tarafından yapılan açıklamaya göre şimdilik "ID.1" olarak isimlendirilen elektrikli otomobil, markanın ikonik modeli Polo'nun elektrikli versiyonu olacak. "Polo çok başarılı ve simgelerimizden biri ve gelecekte de bu araç konseptini kullanacağız." diyen Schafer, seri üretime geçecek ID.1'in isminin değişebileceğini söyledi. Hatta bu otomobili doğrudan Polo veya ID Polo ismiyle görmemiz de olası. Ancak Volkswagen CEO'su, şu an için bu konuda verilmiş nihai bir karar olmadığını ifade ediyor.

"20 bin eurodan ucuza araba üretmek çok zor"

Volkswagen ID serisi

*Volkswagen'in ID serisi için geçmiş yıllarda oluşturduğu bir konsept.

Volkswagen ekibi ID.1 için kolları sıvamış olsa da Thomas Schafer, büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarının bilincinde. CEO, "20.000 euronun altında satılacak bir araç üzerinde çalışıyoruz ki bu daha da büyük bir zorluk olacak." ifadelerini kullanırken, önümüzdeki birkaç ay içerisinde konuyla ilgili bir rapor hazırlayacaklarını söyledi. 

Elektrikli otomobilleri ucuz hale getirmenin en kolay yolu, kullanılan batarya teknolojisini değiştirmek olacaktır. Bu bağlamda; Volkswagen ID.1'e lityum iyon batarya yerine lityum demir fosfat batarya tercihinde bulunulabilir. Bununla birlikte, batarya kapasitesinin 150-200 kilometreye kadar menzil sunacak şekilde dizayn edilirse, Volkswagen çok büyük bir ihtimalle amacına ulaşmış olacaktır. Şirketin neler yapacağını gelecek dönemlerde daha iyi göreceğiz.

Volkswagen Polo'nun fiyatı ne kadar?

An itibarıyla Polo, ülkemizde 475.400 TL'den başlayan fiyat etiketiyle satışa sunuluyor. ID.1 olarak isimlendirilmesi muhtemel model de benzer fiyat etiketiyle gelirse Türkiye'nin en uygun fiyatlı elektrikli otomobili olacağı kesin.

Kaynak : https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/volkswagen-confirms-%C2%A317000-id-1-entry-level-ev
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0