Yeni İnsanlarla Tanışırken Çok Konuşmanın Aslında İyi Bir Şey Olabileceği Açıklandı (Abartmadan..)

8
3
2
0
0
Bilim insanları, yeni araştırmalarında yeni insanlarla tanışırken çok konuşmanın iyi bir şey olabileceğini ortaya koydu. Çok da fazla abartılmadan çok konuşmak, karşınızdaki kişinin sizin hakkında iyi düşüncelere sahip olmasına aracı olabilir.

İlk kez tanıştığımız kişilerle sohbet ederken, her zaman konuştuğumuz kadar konuşmayabiliyoruz. Bunun sosyal açıdan pek çok sebebi olurken, bilim insanları aslında bu durumun yanlış bir şey olabileceğini ortaya koydu. Sage Journals’ta yayımlanan yeni araştırmaya göre; yeni tanıştığınız kişilerle fazla konuşmak, aslında karşı taraf için iyiye bir işaret olabilir.

Bilim insanları, yaptıkları araştırmada 116 gönüllü katılımcıya yeni bir kişiyle konuşurken normaldeki konuşmalarının %30’u, %40’ı, %50’si, %60’ı ve %70’i kadar konuşmalarını söyledi. Ortaya çıkan sonuçlar, daha fazla konuşmanın sizi karşı taraf için daha ‘beğenilir’ kıldığını gösterdi.

Konuşmanız, karşı tarafın sizi nasıl gördüğünüzü de etkileyecek:

tanışma

Bununla birlikte bilim insanları, insanların yeni bir kişiyle tanışırken sahip oldukları farklı bir yanlış düşünceyi de ortaya koydu. Araştırma, insanların etkileşim kurduğu kişilerin kendileri hakkında ‘aşırı incelikli olmayan’ genel izlenimler oluşturmayacağını düşünmeleriydi. Fakat durum, bunun tam tersiydi.

Bilim insanlarına göre konuştuğunuz yabancı kişiler, sizin konuşmanıza göre hakkınızda genel bir izlenim oluşturmaya yatkın oluyorlar. Konuşmanız, sizin karşı taraf tarafından ‘ilginç’ veya ‘beğenilebilir’ olarak değerlendirilmenizi sağlayabilir. Dolayısıyla araştırma, her ne olursa olsun yeni bir kişiyle tanışırken olabildiğince fazla konuşmanız gerektiğinizi gösterdi. Öte yandan yine de ağzınıza gelen her şeyi söylemek yerine, bir nebze de geri adım atmalısınız. Zira araştırma, sadece normalin %70’i kadar konuşmanın ideal olabileceğini, fazlasının yanlış izlenimler yaratabileceğini ortaya koydu.

 

Kaynak : https://www.sciencealert.com/feel-like-you-talk-too-much-a-new-study-shows-people-may-like-it
8
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
2
0
0