2022'nin Geri Kalanında Piyasaya Sürülecek Birbirinden Heyecan Verici 10 Yeni Oyun

20
3
1
1
1
2022'nin Geri Kalanında Piyasaya Sürülecek Birbirinden Heyecan Verici 10 Yeni Oyun
Yılın ilk yarısı pek heyecanlı geçmemiş olsa da Elden Ring ve Dying Light 2 gibi başarılı yapımlar ile karşılaşmıştık. 2022’nin ikinci yarısı ise ilk yarısından daha heyecanlı bir şekilde geçecek gibi gözüküyor.

Son birkaç yıldır peşimizi bırakmayan pandemi, her şeyi olduğu gibi oyun dünyasını da büyük oranda etkiledi. 2021’in oyunlar için güzel bir yıl olması beklenirken birçok oyun 2022’ye ertelenmiş ve oyuncular olarak 2022’nin oyun dünyasındaki en iyi yıllardan bir tanesi olacağını düşünmeye başlamıştık.

Maalesef ki 2022 de 2021’i takip etti ve birçoğumuzun beklemekte olduğu devasa oyunların çok büyük bir çoğunluğu 2023’e ertelendi. Buna rağmen 2022’nin geri kalanında da fazlasıyla güzel oyunlar ile karşılaşacağız. O hâlde gelin, birbirinden güzel maceralardan oluşan listemize hep birlikte göz atalım.

2022'nin geri kalanında göreceğimiz 10 iddialı oyun

İlk oyununda sunduğu duygusal ve sürükleyici hikâye ile oyuncuların beğenisini toplayan seri, A Plague Tale: Requiem adı altında çok daha gelişmiş bir devam oyununa kavuşuyor.

 • Çıkış tarihi: 18 Ekim
 • Platformlar: Nintendo Switch (Bulut sürümü), PlayStation 5, PC, Xbox Series X|S (Xbox Game Pass)

Serinin ilk oyunu olarak karşımıza çıkan A Plague Tale: Innocence; çok yüksek bir bütçeye sahip olmayan, gizlilik tabanlı bir oynanışa dayanan, duygusal ve bir o kadar da sürükleyici bir macera vadediyordu. Temelde sunmak istediği mekanikleri de başarılı bir şekilde yapan ve oyuncuların beğenisini toplayan yapım, 18 Ekim’de çıkacak olan devam oyunu ile birlikte, ilk oyundaki zaman zaman tekrara düşen oynanış tarafını da oldukça geliştirmiş gibi gözüküyor. Oyunun gizlilik ögeleri artırılırken, arbalet ve bıçak gibi eşyaları da kullanabileceğiz.

Özellikle son paylaşılan oynanış videosuyla da oyuncuların ağzını açık bırakan Atomic Heart, uzun zamandır kendisinden söz ettiren ve sıkı takipte olduğumuz bir yapımdı.

 • Çıkış tarihi: Yılın dördüncü çeyreği
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X|S (Xbox Game Pass)

Şahane gözüken atmosferi ve oynanışıyla gözleri kamaştıran Atomic Heart, yılın en iddialı oyunlarından bir tanesi olacak diyebiliriz. 2022’nin son aylarına doğru piyasaya sürülmesi beklenen yapımın tam çıkış tarihi henüz net belli olmasa da bu yıl içerisinde piyasaya sürüleceği neredeyse kesin gibi gözüküyor. Animasyonları, fizikleri ve aksiyonun tatmin ediciliği paylaşılan YouTube videosundan bile fazlasıyla belli oluyor.

Not: Geliştiriciler her ne kadar oyunun çıkış tarihi konusunda 2022'de iddialı olsalar da yun, geçtiğimiz günler içerisinde ne yazık ki 2023'e ertelenen yapımlar kervanına katıldı. Yeni çıkış tarihi 2023'ün ilk yarısı.

Vanguard ile istediğini yakalayamayan Activision Blizzard, Modern Warfare II ile birlikte hiç olmadığı kadar iddialı gözüküyor.

 • Çıkış tarihi: 28 Ekim
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X|S

2019’da piyasaya sürülen ve oyuncuların büyük beğenisini toplayan Call of Duty: Modern Warfare (Reboot) projesinin devam oyunu olan Call of Duty: Modern Warfare II, yıllar önce deneyimlediğimiz o şahane macerayı bizlere çok daha gelişmiş bir şekilde sunmayı hedefliyor. Yılın en iddialı oyunlarından bir diğeri olan yapım, şüphesiz ki en çok satan oyunlarından bir tanesi de olacak.

Yıllardır beklediğimiz Thor ile Kratos karşılaşmasını bizlere sunacak olan God of War Ragnarök, şüphesiz ki yıla damga vuran oyunlar arasına girecek.

 • Çıkış tarihi: 9 Kasım
 • Platformlar: PlayStation 4, PlayStation 5

Oyuncuların çok büyük bir çoğunluğunda ayrı bir yere sahip olan Kratos’u, bu yıl içerisinde en zorlu macerasında göreceğiz. İskandinav mitolojisinde kıyamet anlamına gelen ‘’Ragnarök’’’un, birçok tanrının düşüşüne veya yok oluşuna ev sahipliği yapacağı kesin gibi gözüküyor. Önceki oyuna kıyasla çok daha uzun bir hikâye bizleri beklerken, yeni düşmanlarımız da fazlasıyla etkili olacak gibi gözüküyor.

Batman’in öldüğü ve Gotham’ın koruyucusuz kaldığı bir senaryoda yer alacağımız Gotham Knights, bizlere bu şehrin karanlık yüzünü bir kez daha gösteriyor.

 • Çıkış tarihi: 21 Ekim
 • Platformlar: PlayStation 5, PC, Xbox Series X|S

Warner Bros. Games Montreal tarafından geliştirilmekte olan Gotham Knights; Batgirl, Nightwing, Redhood ve Robin olmak üzere dört farklı oynanabilir karakter içeriyor. Arkadaşlarınız ile birlikte co-op bir şekilde de oynayabileceğiniz açık dünya yapım, Gotham’ı korumak için harekete geçen şövalyelerimizin hikâyesini işleyecek.

Rick and Morty’nin yapımcıları tarafından geliştirilmekte olan High on Life, yılın en eğlenceli oyunlarından bir tanesi olacak gibi duruyor.

 • Çıkış tarihi: 13 Aralık
 • Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series X|S (Xbox Game Pass)

Normal şartlarda daha erken bir çıkış tarihi planlanan High on Life, geçtiğimiz haftalarda aralık ayına ertelenmişti. Özellikle Rick and Morty’yi sevenlerin heyecanla bekleyeceği bu oyun, hem fazlasıyla eğlenceli hem de stilistik duruyor. Silahların konuşacağı (cidden konuşuyorlar), kendi özgün sanat tasarımı ile dikkatleri üzerine toplayan High on Life, yılın sürprizlerinden bir tanesi olabilir.

Oyun dünyasının efsanelerinden olan Obsidian Entertainment’in yeni projesi Pentiment, kendi eşsiz sanat tasarımıyla göz dolduruyor.

 • Çıkış tarihi: Kasım
 • Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series X|S (Xbox Game Pass)

Seçim odaklı bir hikâye oyunu olacak olan Pentiment, tarihsel bir deneyimin yanı sıra içerisinde bolca keşif ve gizem unsuru da içerecek. Oyun içerisindeki karakter gelişimine de büyük oranda değinen geliştiriciler, unutulmaz bir hikâye deneyimi vadediyorlar. Kendi özgün tarzı ve fikirleriyle şimdiden birçok oyuncuyu etkilemeyi başaran oyun, yılın geri kalanında göz atılması gereken yapımlardan.

İlk gördüğünüzde size LIMBO ve INSIDE’ın eşsiz havasını anımsatan bir yapım olan Somerville, içerisinde eski Playdead çalışanlarının da bulunduğu yeni bir bağımsız stüdyo tarafından geliştiriliyor.

 • Çıkış tarihi: Bu yıl içerisinde
 • Platformlar: PC, Xbox One, Xbox Series X|S (Xbox Game Pass)

LIMBO ile INSIDE’ın eşsiz atmosferini ve derin, gizemli hikâyesini iliklerimize kadar hissedeceğimiz bir diğer oyun olan Somerville, bilim-kurgu dünyasında geçen gizem dolu bir serüven sunuyor. Net çıkış tarihi belli olmasa da bu yıl içerisinde çıkacağını bildiğimiz oyun, macera ve atmosferin yanı sıra sinematik bir deneyimi de seven oyuncular için vazgeçilmez olacaktır.

Gelmiş geçmiş en iyi hayatta kalma oyunlarından bir tanesinin devam oyunu olan Sons of the Forest, çok daha gelişmiş ve korkunç bir şekilde karşımıza çıkacak.

 • Çıkış tarihi: Ekim
 • Platformlar: PC

Dünyanın en popüler hayatta kalma oyunlarından bir tanesi olan The Forest’ı hepimiz biliyoruz. Sons of the Forest, seriye yeni bir soluk getirirken, oyun içerisinde yer alan korku dozunu da artıracak. Gerçek bir hayatta kalma deneyimi yaşamak isteyen her oyuncunun şimdiden istek listesini süslemeye başlayan yapım, yılın unutulmazlarından olacak gibi gözüküyor.

Not: Oyun, geçtiğimiz günler içerisinde ne yazık ki 2023'e ertelenen yapımlar kervanına katıldı. Yeni çıkış tarihi 2023 Şubat.

The Last of Us Part I ile Joel ve Ellie’nin hikâyesini de çok daha gelişmiş bir şekilde deneyimleyebileceğiz.

 • Çıkış tarihi: 2 Eylül
 • Platformlar: PlayStation 5, PC (Konsola çıktıktan kısa bir süre sonra)

İlk olarak PlayStation 3 için piyasaya sürülen, daha sonrasında da PlayStation 4’e uyarlanan The Last of Us, The Last of Us Part I adı altında PlayStation 5 ve PC için de geliyor. Yeniden tasarlanan yapım, çok daha gelişmiş grafikler ve yeni nesil bir oyun deneyimi vadediyor. 2 Eylül’de sadece PlayStation 5 için piyasaya sürülecek olsa da kısa bir süre içerisinde PC’ye de geleceği doğrulanmıştı.

20
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
20
3
1
1
1