AB, 5G Teknolojisinin Daha Hızlı Yayılmasını İstiyor

16
5
4
1
0
Avrupa Birliği ülkeleri birer ikişer 5G bağlantı altyapısına geçmeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği böylece rekabet gücünü artıracağına inansa da güvenlik konusunda hâlâ çekincelere sahip.

O veya bu şekilde artık herkesin kabul ettiği üzere 5G teknolojisi geliyor ve geldiğinde de pek çok şeyi değiştirecek. Avrupa Birliği ülkeleri de bu teknolojiye adapte olmak için hazırlıklarını sürdürüyor. 

Reuters tarafından hazırlanan bir çalışmaya göre AB, 5G teknolojilerinin uygulanmasında lider pazar konumunda olmaları gerektiğine ve böylece, küresel anlamda rekabet avantajını koruyabileceğine inanıyor. 

Bununla beraber 5G teknolojisinin yayılma hızı da büyük önem arz ediyor. Tabii ki 5G’yi dikkatsiz bir şekilde yaymayı ise kimse istemiyor. Hatta çalışmaya göre “AB ve üye ülkeler bu ağların ve yeni servislerin siber güvenliğe yeterince özen gösterdiğinden emin olmalı”.

Avrupa Birliği'nin aklındaki soru: Hız mı güvenlik mi?

5g

Tabii ki hız ile güvenlik bir arada pek barınamıyor. Hızlı yayılım demek illa bir noktada bir eksiğin ortaya çıkması riski demektir. Bütün olası hataları kontrol ederek ilerlemek de hızı oldukça törpüleyecektir. AB’nin bu konuda kendine bir yol haritası çizip değişime hazırlıklarını ona göre yapması gerekiyordu. 

Tasarıda isimleri geçmese de Huawei’ye ve diğer Çinli üreticilere karşı çekinceler kendini hissettirdi. AB’nin Avrupa’nın teknolojik bağımsızlığını destekleyecek ürünlerin öne çıkarılması tavsiye edildi. Ayrıca 5G teknolojisinin yaşam süresi boyunca geçerli olacak çok sayıda siber güvenlik önlemi de tavsiye edildi. 

AB ülkeleri 5G'ye geçişe hazırlanıyor

avrupa birliği 5g

Bu ayın başlarında AB ülkeleri bir araya gelerek 5G ve getirdiği riskler hakkında toplu bir risk değerlendirmesi yapmıştı. Bu değerlendirmeye göre yeni altyapıların güvenliği için yeni standartların gerektiği ifade edilmişti. Şu anki AB Dönem Başkanı olan Finlandiya, konuyla ilgili yeni tasarıların kendi dönemleri bitmeden resmen kabul edilmesi için çalışmalarına devam ediyor. 

5G büyük potansiyele sahip olsa da yeni teknolojinin tam ve güvenli şekilde uygulanması epey zaman alacak gibi duruyor. Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda tedarikçilerin oynadığı büyük rolün farkında ve kendisi için güvenlik açığı oluşturmayacak bir alternatifi yeterince hızlı yaymanın farklı yollarını değerlendiriyor.

Kaynak : https://www.techradar.com/news/eu-says-speedy-5g-rollout-is-key
16
5
4
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
5
4
1
0