Boticelli’nin 650 Yıllık Tablosu, İklim Aktivistlerinin ‘Yapışkanlı’ Saldırısına Uğradı

35
4
0
0
0
Boticelli’nin 650 yıllık bahar anlamına gelen ‘Primavera’ isimli tablosu, Floransa’daki bir sanat galerisinde sergilendiği esnada iklim aktivistlerinin saldırısına uğradı.

Aktivistlerin bazen enteresan hamleleri olabiliyor, dertlerini ifade etmek istedikleri zaman alışılmışın dışında yöntemlere başvurabiliyorlar. Tam bu bahsettiğimiz tarzda bir olay yaşandı, aynı geçtiğimiz aylarda yaşanılan Mona Lisa’ya pasta fırlatma hadisesi gibi.

Bu seferki olay İtalya’da geçiyor. Floransa’da gerçekleşen bir sanat galerisinde kendilerine ‘Ultima Generazione’ (Son Nesil) ismini veren bir iklim aktivisti grubu, Boticelli’nin ‘Primavera’ tablosuna kendilerini yapıştırdılar. Bildiğiniz yapıştırıcıyla yapıştırdılar.

Neyse ki tablo, koruyucu bir cama sahipti

Boticelli’nin sanat galerisinde sergilenen 650 yıllık tablosuna bu eylemden ötürü herhangi bir zarar gelmedi zira birçok sanat eseri bildiğiniz gibi yekpare bir şekilde korumasız olarak sergilenmez. Tablonun önünde koruyucu bir cam vardı ve aktivistler kendilerini bu koruyucu cama yapıştırdılar.

Son Nesil isimli bu aktivist grubu, yayınladığı manifestosunda müzeleri hedefleyeceklerini ve Boticelli’nin bu tablosunun eylemlerden ilki olduğunu belirtiyorlar. Kendileri, Birleşik Krallık’ta benzer eylemler yapan ‘Just Stop Oil’ aktivist grubundan ilham almışlar.

Boticelli’nin bu tablosunun hedef alınmasının sebebi ise manidar. ‘Primavera’, bahar anlamına geliyor. Aktivist grubu yaptığı açıklamada ‘Baharı bir daha bu kadar güzel bir şekilde görebilecek miyiz?’ diyor.

Kendilerini tabloya yapıştıran aktivist ekibinin açtığı pankartta ‘Son Nesil, Benzine Hayır, Karbona Hayır’ anlamına gelen ‘Ultima Generazione No Gas No Carbone’ yazıyordu. İtalya basınından gelen haberlere göre aktivistler, sanat galerisine girmek için bilet almışlar ve eylemin ardından tutuklanarak karakola götürüldüler.

Kaynak : https://t24.com.tr/haber/iklim-aktivistleri-kendilerini-650-yillik-botticelli-tablosuna-yapistirdi,1048119
35
4
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
35
4
0
0
0