Yaklaşık 5000 Çocuğu Kaçırıp Satarak Milyonlar Kazanan Bir Kadının Kirli İşlere Bulaşma Hikâyesi

10
0
0
0
0
Bir insan kendi çıkarları uğruna, başkalarının hayatını ne denli hiçe sayabilir ve en fazla ne kadar ileri gidebilir? Georgia Tann, geçmişin en kötü şöhretli insan kaçakçıları arasında yer alıyor ve sıradan bir insana bile yapılması akıl almayan planlarını çocuklar üzerinde uyguluyor.

1900’lerin ilk çeyreğinde yaklaşık 5000 çocuğu kaçırarak, onlar üzerinden oldukça yüksek miktarlarda para kazanan Georgia Tann, sınırları zorlayan bir yaşama sahip.

İlk etapta çocuklara olan bağlılığı ve sevgisiyle adından söz ettiren bu kadın, ne oldu da çocukların gözünün yaşına bakmayacak kadar inanması güç kirli işlere bulaştı?

Öncelikle Georgia’nın geçmişine gidelim.

Georgia Tann çocukluğu

1891’de Philadelphia, Mississippi’de doğan bu kız çocuğu, sevgi dolu bir aileye sahipti. Annesi ve babası onu iyi yetiştirmek için ellerinden geleni yapmış ve oldukça ilgi göstermişti. Babasını idolü olarak gören Georgia, büyüyünce tıpkı babası gibi yargıç olmak istemişti ancak ağır çalışma şartları sebebiyle, babası bu meslek seçiminde kızını desteklememişti. 

Bu sebeple Georgia, sosyal hizmet uzmanı olmaya karar vermiş ve bir kreşte çalışarak kariyerine başlamıştı. Kısa bir süre sonra çevresinde, çocuklarına bakamayacak durumda olan fakir aileler olduğunu fark etti ve karanlık işlere sürüklenişi tam da bu noktada başladı.

Georgia planlarına göre, bu çocukların merkezden kaçtığını bildirecek ve tabiri caizse onları karaborsada satacaktı.

Tennessee Çocuk Evi

Hain emellerine çok fazla devam edemeyen ve birkaç ay içinde yakalanıp işten çıkarılan çocuk taciri, 1924’te babasının yardımıyla “Tennessee Çocuk Evi Derneği” isimli bir bakım evinde yönetici sekreterliğe başladı.

Yeni işine başlar başlamaz kirli işlerine devam etti ve bu sefer bir bakıcı evinde çalıştığı için daha rahattı. Üstelik burada 5 yıl gibi bir sürenin ardından müdürlüğe terfi etti ve işleri çok daha kolaylaştı.

Tam o esnada Amerika’da büyük bir ekonomik kriz patlak verdi ve bu çöküş, çok sayıda insanın yoksulluk sınırı altına düşmesine sebep oldu.

Georgia Tann ve çocuklar

Dönem içinde çocukların köle olarak kullanılmasına talep oldukça yüksek olduğundan maddi yetersizliklerden çaresiz kalan insanlar, az da olsa para kazanabilmek için çocuklarını satmaya ve bir diğer yandan onların daha iyi şartlarda yetiştirilmesi sağlayabilmek amacıyla da evlat edinme merkezlerine göndermeye başladı. 

Bunun yanı sıra amacı yalnızca çocuk sahibi olmak olan kişiler de vardı. Örneğin Catchy ve Cindy adlı ikizleri satın alan ünlü aktris Joan Crawford’un da olduğu çok sayıda ünlü, Georgia’ya bu çocuklar karşısında yüksek miktarlar ödedi. Georgia Tann’ın, bu işi yaptığı süre boyunca sayısız çocuk satarak 1 milyon doların üstünde para kazandığı biliniyor.

Bakım evlerine gelen çocuk sayısı bazı zamanlarda yetersiz olduğunda ve Georgia satacak çocuk bulamadığında; okullardan, sokaklardan ve ibadethanelerden çocuklar kaçırarak bu işleyişi devam ettiriyordu.

gazete haberi

Georgia Tann’ın yanı sıra dönem içinde sağlık görevlileri, avukatlar hatta yargıçların bile bu yolla yüksek meblağlar kazandıkları biliniyordu. Üstelik bazı sağlıkçılar, doğum yapmış annelere çocuklarının ölü doğduğunu söylüyor, çocuk doğar doğmaz ona yeni bir isim veriyor ve böylelikle ebeveynlerin gerçeği öğrenmesi imkansız hale geliyordu.

Ayrıca bu çocuk taciri tıpkı bir eşyayı satılığa çıkarır gibi, gazetelere kaçırdığı çocukları “herkesin satın alabileceği bir Noel hediyesi” başlığı altında ilanlar veriyordu.

Tann, aynı zamanda ara ara isyan eden ebeveynlere karşılık olarak onu korumaları için çok sayıda avukat ve yargıç ile iş birliği yaptı.

Georgia Tann

1949’da Tennesse’de çocuk kaçırmalarla ilgili çok sayıda şikayet vardı ve bölgenin valisi, bir avukat bir yargıçtan bu olayların izinin sürülmesi istendi. Georgia, yargıca yüksek miktarda rüşvetler verip onu susturmayı başarsa da valinin ansızın bakım evine yaptığı ziyaret, bu çocuk tacirinin foyasını ortaya çıkarmaya yeterli olmuştu.

mahkemede Georgia Tann

Georgia Tann, çocuk kayıtlarını arşivlerden kaldırıp tüm kanıtları yok etmekte başarılı olsa da vali, uzun uğraşlar sonrasında bu kadını ömür boyu hapiste tutabilmek için gerekli tüm kanıtları toplamayı başarmıştı

Georgia, halka açık bir mahkemede yargılandı ancak tarih 12 Eylül 1950’yi gösterdiğinde tam o günlerde 59 yaşında kanser sebebiyle hayata gözlerini yumdu. Devamında Amerika’nın her yerinde çocuklar üzerinden yürütülen bu kirli işlerin son bulması ve buna benzer çocuk tacirlerinin bir an önce yakalanıp cezalandırılması için çeşitli soruşturmalar başlatıldı.

Kaynaklar: Medium, Ungo, Insider

10
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
0
0
0
0