• Anasayfa
  • Uzay
  • Eski NASA Çalışanı: Mars’ta Yaşamın Kanıtını Çoktan Bulduk

Eski NASA Çalışanı: Mars’ta Yaşamın Kanıtını Çoktan Bulduk

39
7
2
2
2
Mars’ta yaşam var mı? İnsanlık bu basit sorunun cevabını bulmak için onlarca yıl ve milyarlarca dolar harcadı; ancak eskiden Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) çalışan bilim insanı Gilbert Levin’a göre Kızıl Gezegen’de yaşamın olduğuna dair kanıtı çoktan bulduk.

Hollywood sinemasına göre evrende yalnız olmadığımız kesin. Ya gerçekte? İnsanoğlu, yarım asırdan fazla bir süredir evrende yalnız olup olmadığımızı araştırıyor. Şu ana kadar istediğimiz cevapları bulamadık. En azından dünya böyle biliyor. 

Eskiden Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) çalışan bilim insanı Gilbert Levin, Scientific American’a ezber bozan açıklamalarda bulundu. Levin'a göre NASA’nın 1976'da yılında gerçekleştirdiği Viking misyonu sırasında evrende yalnız olmadığımızı zaten öğrendik.mars

1976 yılında NASA, deney yapmak ve anlık olarak görüntü alabilmek için Kırmızı Gezegen’e iki gezici göndermişti. Bu aynı zamanda ABD’nin Mars’ın yüzeyine ilk kez bir uzay aracı indirdiği tarihti. Levin, kendisinin de görev aldığı “Labeled Release” adlı biyoloji deneyinde olumlu sonuçlar saptadı.

Deney kapsamında, Mars’tan alınan toprak örneğinin azot bazlı bir besin çözeltisi ve benzersiz bir radyoaktif karbon bileşiği ile karıştırıldığını söyleyen Levin, topraktaki mikroorganizmaların "şaşırtıcı bir şekilde"  besinleri metabolize ettiğini ifade ediyor.

Buna rağmen NASA, Kızıl Gezegen’in çorak topraklarında yaşayan mikroorganizmaların varlığına dair net bir kanıt bulamadı. Levin, toprak örneklerini Dünya'ya geri göndermek yerine, 1970'teki deneylerin sonuçlarının genişletilmesi ve benzer testlerin yapılması gerektiğini düşünüyor.

Kaynak : https://www.sciencealert.com/former-nasa-scientist-is-convinced-we-ve-already-found-evidence-of-life-on-mars
39
7
2
2
2
Emoji İle Tepki Ver
39
7
2
2
2