• Anasayfa
  • Uzay
  • Hindistan, Ay'ın Güney Kutup Bölgesine Robot Gönderiyor

Hindistan, Su Aramak İçin Ay'ın Güney Kutup Bölgesine Robot Gönderiyor

16
6
1
1
0
Dünya dışındaki toprak parçalarına gidip kolonize olmak, insan ırkının oldu olası hayali. Hindistan ise Ay'da su bulmak için önemli bir görevi bu gece başlatıyor.

Uzaydaki gezegenlerde su bulmak, insanlık için çok önemli zira su olan yerde yaşam olması çok ama çok yüksek bir ihtimal. Bu sebeple insanoğlu, bir yere gitmeden önce aynı Mars'ta da olduğu gibi orada su olup olmadığını kontrol ediyor.

Hindistan ise büyük bir atılımı tam da bu gece gerçekleştiriyor. Yerel saatle 02.51'de ve Türkiye saati ile 00.51'de Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Chandrayaan-2 uzay aracını Ay'ın göremediğimiz kısmına (karanlık bölge) doğru yola çıkmak üzere fırlatacak.

Chandrayaan-2

Türkiye saati ile bu gece 00.00'da başlayacak olan canlı yayın, dünyanın dört bir köşesinden izlenebilecek. Saat gece yarısına geldiğinde buradan canlı yayının gerçekleştirildiği Hindistan merkezli siteye giderek olanları anlık olarak takip edebilirsiniz.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü'nün kuruluşundan beri en kapsamlı ve karmaşık fırlatışını gerçekleştireceği, organizasyonun en yetkili ismi K. Kasturirangan tarafından “ISRO'nun bugün yaptıkları için ülkemizin gerçekten gurur duyacağına eminim” sözleri eşliğinde açıklandı.

142 milyon dolar değerindeki araç Chandrayaan-2, Hindistan'ın 2008'deki ilk Ay görevinde kullandığı ve Ay üzerinde su aradığıChandrayaan-1'in iyileştirilmiş hâli.

Chandrayaan-2 ile Hindistan, Ay'a başarılı bir iniş gerçekleştiren 4. ülke olmayı ve NASA'nın bile erişemediği Ay'ın güney kutbuna gitmeyi hedefliyor. ISRO'nun Chandrayaan-2 uzay aracı; uydu modülü, Vikram (iniş platformu) ve Pragyan (gezgin robot) olmak üzere toplamda 3 ana parçadan meydana geliyor.

Kaynak : https://www.space.com/india-chandrayaan-2-moon-launch-webcast.html
16
6
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
16
6
1
1
0