IBM, Dünyanın En Büyük Süper Buzdolabını İnşa Etti: Uzayı Bile Soğutabilir!

26
8
4
3
2
IBM (International Business Machines Corp.), dünyanın en büyük kuantum bilgisayarlı buzdolabını inşa ettiklerini açıkladı. IBM araştırmacıları, “Goldeneye” adını verdikleri süper buzdolabının bilimsel keşiflerde büyük işler başarabileceğine inanıyor.

Kuantum bilgisayarlar, kuantum mekaniğini kullanan bilgisayar türüdür. Bu bilgisayarlar gündelik hayatta kullandığımız herhangi bir bilgisayardan çok daha yüksek ve verimli işlem gücüne sahiptir. Buzdolabı denildiğinde ise hemen hepimizin aklına muhtemelen mutfaklarımızda kullandığımız beyaz eşya geliyor. Ancak bu içeriğimizde bahsedeceğimiz buzdolabı normal buzdolabından oldukça farklı bir şey.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden biri olan IBM, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada kuantum bilgisayarların hesaplama gücünü 100 kat artırmayı vadeden kuantum bilgi işlem yazılımına yönelik bir yol haritası açıklamıştı. Bu alanda çalışmalar yürüten IBM, oldukça iddialı bir işe imza atmışa benziyor. Şirketin araştırma ekibi ileride gerçekleşecek kuantum deneylerinde oldukça faydalı olacağını düşündükleri bir süper buz dolabı inşa etti.

Dünyanın en büyük süper buzdolabı “Goldeneye”

IBM araştırmacıları, kuantum hesaplama gibi bilim projeleri için deneysel açıdan dünyanın en büyük seyreltme buzdolabını inşa ettiklerini açıkladı. “Goldeneye” adı verilen süper buzdolabının yapılan ve yapılacak olan bilimsel çalışmaların bazılarında çok işe yarayacağı düşünülüyor. Araştırmacılar, günümüz seyreltme buzdolaplarının belirli kısıtlamaların üstesinden nasıl gelebileceğini öğrenmek için bu buzdolabını inşa etti.

Kuantum deneylerinin en verimli şekilde gerçekleşmesi için çoğu kuantum deneyi oldukça soğuk ortamlarda gerçekleştirilir. Sıcaklıkların çok düşük olduğu ve enerjinin neredeyse sıfır olduğu bir ortam ve koşul yaratmak oldukça zordur. IBM ekibi, 1.7 metreküp değerinde deney hacmine sahip olan Goldeneye'nin üç ev tipi mutfak buzdolabından daha büyük bir alanı, uzaydan daha soğuk hale getirebileceğini iddia ediyor.

Koca buzdolabı küçük bir ekip tarafından rahatça taşınabiliyor

Goldeneye

Goldeneye’nin tasarımı hakkında açıklama yapan ekip, buzdolabının soğutmadan sorumlu ana, namlu şeklindeki bileşeni olan çerçevesinin ve dondurma kısmının tamamen yenilenmiş yapıya sahip olduğunu belirtti. Benzer yapıdaki diğer büyük seyreltme buzdolaplarının montajı ve demontajı için büyük vinçlere ve onlarca kişilik ekiplere gerek duyulur. Ekip Goldeneye’nin de büyük olduğunu ancak son derece verimli ve diğer seyreltme buzdolaplarına göre daha az yer kapladığını belirtti.

Ekibe göre tutku ve özveriyle donatılmış Goldeneye, yalnızca dört kişiden oluşan bir ekibin yedi tonluk bir çelik ve elektronik dağını hareket ettirebileceğinin bir kanıtı olarak görülüyor. Kapaklı bir tasarıma sahip olan buzdolabı, tam otomatik bir sisteme sahip ve tek başına bir teknisyen bile onu çalıştırabilir.

Ekibin çalışmaları devam ediyor ve sonuçlar kısa süre içerisinde gelmeyebilir. Goldeneye’nin IBM’in mevcut işlemcileriyle kullanılmak için hazır olmadığını belirten ekip, böyle bir süper buzdolabı oluşturmanın bilimsel deneylerde yaşanan zorluklarla nasıl başa çıkılabileceğinin bir kanıtı olduğunu düşünüyor.

Kaynak : https://www.techtimes.com/articles/280281/20220908/ibm-builds-worlds-biggest-quantum-computer-fridge-100x-colder-outer.htm
26
8
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
26
8
4
3
2