Instagram'dan Garip Sansür: 'Bazı' Emojiler Atılamayacak

14
4
2
0
0
Instagram, Yayın Kanalları isimli özelliğinde sansür uygulamasına gitti. Kullanıcılar artık, bazı emojileri kullanamayacaklar. Peki o emojiler hangileri ve Instagram neden böyle bir karar aldı?

Dünyanın en popüler çevrimiçi fotoğraf ve video paylaşım platformlarından Instagram ile ilgili garip bir durum yaşandı. Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi, Instagram mobil uygulamasında sansür uygulamasına gidildiğini duyurdu. Neyse ki bu sansür, en azından şu an için sadece Yayın Kanalları için geçerli olacak. Platformun neden böyle bir karar aldığı anlaşılabilmiş değil.

Instagram'ın birkaç aydır kullanımda olan Yayın Kanalları, kullanıcıların duyuru odaklı paylaşımlar yapabilmelerini sağlıyor. Özellikle de Mark Zuckerberg tarafından aktif olarak kullanılan özellik, Zuckerberg'in metin veya görsel içerikli paylaşımlar yapmasını, kanal katılımcılarının da bunlara tepki vermelerini sağlıyor.

Yayın Kanalları'ndan yapılan paylaşımlara bazı emojilerle tepki verilemeyecek!

Instagram sansür

Yukarıda, Instagram Yayın Kanalları özelliğinde kullanılamayacak emojileri görüyorsunuz. Evet, söz konusu emojiler bazen hakaret, bazen de saldırganlık amacıyla kullanılabiliyor. Ancak sansürün sadece Yayın Kanalları'ndan ibaret olması anlamsız. Neticede hakaret veya saldırgan tavır sergileyecek bir kullanıcı, bunu gönderilerin yorum bölümü aracılığıyla da yapabilir.

Alessandro Paluzzi'nin açıklamasına göre Instagram'ın sansür uygulaması, v288.0.0.0.1 kodlu Android sürümün yayınlanmasıyla geçerli olacak. Bu arada; iOS için şimdilik bir şey yok. Ancak bağımsız geliştirici, Instagram'ın iOS sürümünde de benzer bir sansür uygulamasına geçileceğini söylüyor. Konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandığında sizleri bilgilendirmeye devam ediyor olacağız.

Kaynak : https://twitter.com/alex193a/status/1666749475354820611?s=20
14
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
4
2
0
0