Intel’in Oyuncuları Şimdiden Heyecanlandıran 'Çift Ekranlı' Dizüstü Bilgisayarı

14
2
2
1
1
Tayvan’da düzenlenen Computex 2019 fuarı, çift ekranlı bilgisayar tasarımları ile gündem olmaya devam ediyor. Bir zamanlar hayalleri süsleyen tasarımlar, artık birer birer gerçek olmaya başladılar.

Asus, bu haftanın başında ZenBook Pro Duo isimli çift ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıtmıştı. Bir başka bilgisayar üreticisi HP ise Asus’tan önce davranmış ve farklı bir yaklaşımı benimsediği dizüstüsünü görücüye çıkarmıştı. Bu iki şirketin ardından sıra Intel’e geldi.

Intel’in Honeycomb Glacier (Bal Peteği Buzulu) adını verdiği dikey olarak çift ekran deneyimi sunan sıra dışı dizüstüsü iki menteşe, yani katlanma bölgesine sahip. Üreticilerin çift ekranı bir gövdeyi “dizüstü” kavramıyla oluşan beklentileri bozmadan sunma çabası, Intel için biraz farklı işlemişe benziyor. Bu bilgisayar tam olarak dizüstü değil, aslında taşınabilir bir çift ekranlı oyun bilgisayarı.

Intel’in tek hedefi oyuncular da değil. Günümüzün pek çok içerik üretme yazılımı, çift ekranla daha hızlı ve pratik deneyimler yaşatmaya odaklanıyor. Örneğin Intel’in bilgisayarında bir video düzenlendiğinizi düşünelim. Video üst ekranda sürekli olarak açıkken, alt ekranda da düzenleme yapmak için gerekli uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Bir başka deyişle, masaüstü tecrübesini, tek bir gövdeden alıyorsunuz.

PCGamer’dan Gabe Carey’in yazısına göre oyun bilgisayarı kullanıcıları, %30 ila %40 arasında değişen bir oranla çift ekran kullanıyorlar. Bu da Intel’ın her iki kitleyi de hedefleyerek doğru bir strateji benimsediğini gösteriyor. Elbette bunun için ürün kalitesinin de stratejiye uyumlu olması gerekiyor. 

Intel, Honeycomb Glacier’in özellikleri hakkında çok detay sunmasa da en heyecan verici noktaları hakkında bilgiler sundu. Su soğutma sistemine sahip olan bilgisayar, Nvidia GeForce GTX 1070 GPU, 8 çekirdekli bir işlemci ve 32 GB RAM kapasitesi var. 

Ekranların etraflarındaki ve özellikle aralarındaki çerçeveleri her ne kadar kalın dursa da Intel’in yeni bir tasarım anlayışı başlatmaya çalıştığı ortada. Bakalım iki kez katlanan çift ekranlı bilgisayar fikri kullanıcılardan hangi tepkileri alacak. Düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/intel-is-bringing-dual-monitors-to-gaming-laptops-with-honeycomb-glacier/
14
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
14
2
2
1
1