Intel'in Kurucularından Gordon Moore, 94 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

14
0
0
0
0
Intel’in kurucu ortaklarından biri olan Gordon Moore, 94 yaşında yatağında huzurlu bir şekilde hayata gözlerini yumdu.

Sahip olduğumuz bilgisayarların günümüzdeki performans seviyesine ulaşmasını sağlayan çip üreticisi teknoloji devlerinden biri olan Intel de her şirket gibi biri tarafından kuruldu. Intel’in kurucusu da Amerikalı Gordon Moore idi.

Kendisi 94 yaşında, evinde, yatağında huzur dolu bir şekilde dünyadan göçtü. Gelin önce Intel’in paylaşımlarına, daha sonra da Gordon Moore’un hayatına ufaktan bir göz atalım.

Intel’in resmi hesapları, kurucularının ölümünü böyle andılar

20. yüzyılın başlarında, 1929 yılında doğan ve Silikon Vadisi devlerinden biri olan Intel’in kurucu ortaklarından biri olan Amerikalı Gordon Moore, geçtiğimiz geceyi sabaha bağlayan saatlerde, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Gordon Moore ve Intel’in kuruluş hikâyesi

Gordon Moore, Intel'i 1968'de yakın arkadaşı olan Robert Noyce ile birlikte kurdu elbet ancak daha çok Moore Yasası'nın yaratıcısı olarak tanınıyor. İlk olarak 1965'te kaleme alınan Moore Yasası, bir entegre devre üzerindeki transistör sayısının her yıl ikiye katlanacağını belirtiyordu.

Bu yasa, yarı iletken endüstrisini ileriye götürmeye yardımcı olan bir araç olarak yıllarca hizmet etti. 1975'te Moore, transistörlerin her iki yılda bir ikiye katlanacağını öngörerek bu yasayı revize etti ve bu, pek çok tartışmaya rağmen bugüne kadar büyük ölçüde geçerliliğini korudu.

Moore ve Noyce, Fairchild Semiconductor'ın kurucu grubunun bir parçası olduktan sonra Temmuz 1968'de Intel'i kurdu. İşe aldıkları ilk insan Andy Grove’du ve üçlü, Intel'i başarıya götürdü. Moore, Intel’de 1975 yılına kadar genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı, ardından 1979'da CEO ve yönetim kurulu başkanı seçilene kadar şirketin başkanı olarak görev yaptı.

1987'de CEO rolünden ayrılan Moore, 1997 yılına kadar başkanlık görevini sürdürdü. 2006 yılında emekliliğe ayrılana kadar da bu görevi sürdürdü. 2006’dan günümüze kadar da kendisi pek çok hayır kurumunda bağışçı oldu ve önemli konularda aktivistlik yaptı.

14
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
0
0
0
0