Internet Archive, Kitap Yayıncılarına Karşı Bugün Mahkemeye Çıkıyor: e-Kitapların Geleceği Belirlenebilir!

5
3
1
0
0
İnternetin geçmişini sunucularında depolayan The Internet Archive, bugün kitap yayıncılarına karşı mahkemede sözlü savunma gerçekleştirecek.

İnternet sitelerinden videolara, yazılımlardan fotoğraflara kadar internet tarihini ve dahasını koruma altına alan The Internet Archive, bugün mahkeme salonunda kendisini savunacak. İnternetin en önemli platformlarından birisi olan Archive, kitap yayıncıları tarafından dava edildi.

New York federal mahkemesinde 21 Mart saat 20.00’da başlayacak duruşmada Internet Archive, Fransız yayın devi Hachette'in de aralarında bulunduğu yayıncılara karşı sözlü savunma gerçekleştirecek. Bu dava, pek çok kişiye göre e-kitapların da geleceğini belirleyecek.

The Internet Archive neden dava edildi?

the internet archive

Pandeminin ilk aylarında tüm yayıncılar kapanırken Archive, kitapseverler için ‘Ulusal Acil Durum Kütüphanesi’ girişimini başlattı.

Bu girişim ile birlikte her bir e-kitap sınırsız sayıda insanın iki haftalık erişimine açıldı. Fakat bu durumdan Hachette dahil olmak üzere HarperCollins, John Wiley & Sons ve Penguin Random House gibi dev isimler rahatsız oldu, yasal süreç başlatmaya karar verdi.

Fakat yayıncılar açtıkları davada yalnızca Ulusal Acil Durum Kütüphanesini hedef almadı. Doğdudan Internet Archive’ın kitapları dijitalleştirdiği ve e-kitap olarak sunduğu CDL sistemini hedef aldı. CDL, diğer e-kitapların aksine yayıncıların lisansladığı kitapları da kütüphaneye ekliyor.

Davacı yayıncılar, bu nedenle The Internet Archive’ı “endüstriyel ölçekte kasıtlı dijital korsanlık” ile suçluyor. Archive’ın kitapları yasa dışı olarak taradığı ve sunucularına eklediği, yayıncılara ve yazarlara herhangi bir ödeme yapmadığı ifade ediliyor.

ABD’de görülecek bu dava, CDL sistemi için de ülkedeki ilk yasal test olacak. Davacılar, CDL’i de “telif hakkı yasasının çok ötesinde icat edilmiş bir paradigma” olarak tanımlıyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/3/20/23641457/internet-archive-hachette-lawsuit-court-copyright-fair-use
5
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
1
0
0