Bunu Nasıl Başka Ülkeye Kaptırdık: Bilim İnsanı, "James Webb'ten Yeni Görüntü" Diye Sucuk Fotoğrafı Paylaşıp Takipçilerini Trolledi

51
2
1
1
0
Twitter'da 90 bin takipçiye sahip olan bilim insanı Etienne Klein, muhtemelen bir bilim insanı olması nedeniyle binlerce kişinin yuttuğu bir şaka yaptı. Klein, James Webb'ten yeni görüntü diyerek bir sucuk fotoğrafı paylaştı.

James Webb Uzay Teleskobu, bugüne kadar çekilen en net galaksi fotoğraflarını Dünya ile paylaştığı günden beri internetin yeni şaka malzemesi olmaya devam ediyor. Fakat öyle görünüyor ki bu durum, sadece internette değil, bilim insanları arasında da yapılıyor. Zira yakın zamanda sosyal medya hesabından paylaşım yapan bir bilim insanı, bu şakalara katılarak tüm interneti kandırmayı başardı.

Fransa’nın Atom Enerjisi Komisyonu’da yöneticilik yapan Etienne Klein, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Güneş’imize en yakın yıldız olan ‘Proxima Centauri’nin James Webb tarafından çekildiğini söylediği fotoğrafını paylaştı. Fakat söz konusu fotoğraf, aslında sadece bir sucuk dilimi içeriyordu.

Binlerce kişi, sucuk fotoğrafına inandı:

sucuk

Fotoğrafı “Bu ayrıntı seviyesi.. Her gün yeni bir dünya ortaya çıkıyor” ifadeleriyle paylaşan Klein, Twitter’da 10 binden fazla beğeni ve yorum topladı. Bu yorumlarda birçok kişi şakayı anlamış olsa da dikkatli bakılmadığında sucuğun gerçekten de bir uzay nesnesine benzemesi nedeniyle şakaya inananlardan da yorum topladı.

Sucuk fotoğrafı için özür dilemek zorunda kaldı:

Klein, söz konusu paylaşımının hatırı sayılır sayıda kişi tarafından ciddiye alınması üzerine ne yazık ki esprisini açıklamak zorunda kaldı. Paylaşımının altında şu ifadelere yer verdi:

“Bazı yorumları göz önünde bulundurarak, Proxima Centauri'nin sözde bir anlık görüntüsünü gösteren bu tweet'in bir tür eğlence olduğunu açıklığa kavuşturmak zorunda hissediyorum. Otoriteden gelen argümanlara olduğu kadar belirli görüntülerin inandırıcılığına karşı da dikkatli olmayı öğrenelim...

"Hiçbir şekilde orijinal olmayan aldatmacamın şok etmiş olabileceği kişilerden özür dilemeye geldim. Tek başına anlamlı görünen görüntülere karşı dikkatli olunmasını istedim.”

Kaynak : https://www.abc.net.au/news/2022-08-05/french-scientist-apologises-for-chorizo-star-joke/101305334
51
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
51
2
1
1
0