Kaliforniya'da Bir Sürücü, Aracının Kaputuna Starlink Kiti Yerleştirdi

44
4
3
2
1
Kaliforniya trafik polisleri, sürücünün görüşünü engelliyor olması sebebiyle kaputunda Starlink alıcısı bulunan bir aracı durdurdu. Sürücüye, bu alıcının görüşü engelleyip engellemediği sorulduğunda verdiği cevap polisleri memnun edecek türden değil.

Elon Musk’ın Starlink projesinin birçok kişiyi heyecanlandırdığını gördük. Uzak kesimlerde kalan insanlara uzaydan internet sağlamayı hedefleyen bu proje için Elon Musk oldukça sıkı çalışıyor. Şu anda açık beta sürecinde olan proje halihazırda 70 binden fazla kişi tarafından 12 farklı ülkede deneyimleniyor.

Fakat bu proje, bazılarını normalin çok üzerinde heyecanlandırmış gibi görünüyor. Amerika Kaliforniya’dan gelen garip bir haberle karşınızdayız. Bilgilere göre otoyolda görev yapan bir trafik polisi, araç kaputunun üzerine yerleştirilmiş bir Starlink alıcısı gördü. Daha sonrasında sürücüyü durduran polis, yasalardan da alıntı yaparak herkese bunun neden yasak olduğunu bir Facebook paylaşımıyla açıkladı.

2 dakikada Starlink nedir?

Starlink, otomobiller için fazla büyük

Starlink Alıcısı

Bahsettiğimiz gibi trafik polisi Kaliforniya otoyolunda görev yaparken, kaputunda Starlink alıcısı bulunan bir Toyota Prius model araç dikkatini çekti. Fotoğraftan da görebileceğiniz üzere bu alıcı, sürücünün görüşünü büyük ölçüde engelleyebilecek büyüklükte.

Polis, sürücüye görüşünün engellenip engellenmediğini sorduğunda ise sürücü, “Sadece sağa dönerken” cevabını veriyor. Bunu yapmasının sebebi sorulduğunda ise araç içinde internetlerinin olmadığını ve iş sebebiyle buna ihtiyaç duyduklarını belirtiyor. Sürücüye trafik cezası kesilmesinin ardından bir Facebook paylaşımı yapan trafik polisi, birkaç yasadan alıntı yaparak bunun yasal olmadığını ve her şeyin güvenlik için olduğunu açıkladı.

Daha önce Elon Musk, Tesla modellerinde Starlink kullanılmayacağını, çünkü terminalin bunun için çok büyük olduğunu belirtmişti. Fakat hava araçlarında, gemilerde ve büyük tırlarda kullanılabileceğini söyledi. 499 dolar (yaklaşık 4340 TL) değerindeki kitine ek olarak aylık 99 dolar (yaklaşık 870 TL) ödemenizin gerektiği Starlink hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://www.theverge.com/2021/7/2/22561264/california-driver-ticket-spacex-starlink-antenna
44
4
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
44
4
3
2
1