Marvel'ın Black Widow Filminde 15 Temmuz Darbe Girişimine Ait Görüntüler Ortaya Çıktı

176
65
25
15
12
Yıllardır beklenen Marvel yapımı Black Widow filminin jeneriğinde, 15 Temmuz darbe girişimi gecesine ait görüntüler ortaya çıktı. Jenerikte 15 Temmuz dışında başka toplumsal olaylara da yer verilmiş.

9 Temmuz 2021’de Türkiye’de vizyona giren Black Widow filmi, Marvel hayranlarının yıllardır bekledikleri bir filmdi. Sovyetler Birliği’nin Red Room projesiyle yetiştirdiği, tamamen kadınlardan oluşan Black Widow lakaplı ve görevlendirildikleri yerlerde toplumsal olayları tetikleyen ajanların hikayesini anlatan filmin jeneriğinde, gerçek toplumsal olaylara ait görüntüler kullanılmış.

Jenerikte yer verilen toplumsal olaylar ait görüntüler arasında arasında 15 Temmuz darbe girişimine ait görüntülerin de bulunduğu görüldü.

Black Widow filminin jeneriğinin tamamı şu şekilde:

Jenerik boyunca kurgusal karakterleryle birlikte ABD ve Rusya Başkanları ve devlet görevlilerinin yer aldığı montajlar kullanılmış durumda. Bunun dışında dünya gündeminde yer almış toplumsal olaylardan kısa kesitler de görülebiliyor.

Jenerikte 15 Temmuz'a ait iki görüntü mevcut:

black widow 15 temmuz

15 Temmuz darbe girişimini gecesine ait iki görüntüye yer verilen jenerikte görüntülerden ilki 092635 plakalı tankın araçları ezdiği anlara ait. Görüntü jenerikte bulunıklaştırılmış bir şekilde verilmiş olsa da tankı ve araçları ayırt etmek mümkün.

black widow

Jenerikteki ikinci 15 Temmuz görüntüsünde ise darbe anında sokakta olan vatandaşların yüksekten çekilen bir görüntüsüne yer verilmiş.

Jenerikte yalnızca 15 Temmuz'a yer verilmemiş:

black widow putin

Tabii jenerikte yer verilen toplumsal olaylara ait görüntülerde yalnızca 15 Temmuz gecesi bulunmuyor. Hikâyeye göre kurgusal Red Room projesinin başındaki isim Dreykov’un dünya liderlerinin yanına montajlandığı görüntüler ve dünyanın başka yerlerinde (Kolombiya, Ukrayna gibi) gerçekleşen toplumsal olaylara ait görüntüler de mevcut.

Bu olaylara ait kesitler filme biraz ‘gerçekçi’ detaylar katmak için eklenmiş olabilir. Zira Dreykov’un dünya liderleriyle birlikte poz verdiği görüntüler montajdan ibaret.

Aynı görüntüler, Anadolu Ajansı'nın videosunda yer alıyor:

176
65
25
15
12
Emoji İle Tepki Ver
176
65
25
15
12