Rekabet Kurumu; Vatan Bilgisayar, Media Markt ve Teknosa'ya Açtığı Soruşturmayı Tamamladı: Aklandılar!

72
10
7
1
0
Rekabet Kurumu; Vatan Bilgisayar, Media Markt ve Teknosa hakkında başlattığı soruşturmayı tamamladı. Teknoloji perakendecilerine ceza kesilmemesine karar verildi.

Bundan birkaç ay önce sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Türkiye'nin önde gelen perakendecileri arasında yer alan Media Markt, Vatan Bilgisayar ve Teknosa'ya yönelik başlatılan bir soruşturmadan bahsetmiştik. Soruşturmaya konu olan markalar, 4054 sayılı kanunun 4. maddesini ihlal edip etmediklerini açısından inceleneceklerdi.

Şimdiyse konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Rekabet Kurumu; Media Markt, Vatan Bilgisayar ve Teknosa hakkında aldığı kararı açıkladı. Yapılan açıklamada, markalara ceza verilmeyeceği belirtildi. Böylelikle 3 teknoloji şirketi, soruşturmadan aklanmış oldu.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şöyle:

rekabet kurumu

Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi, Teknosa İç ve Dış Tic. AŞ ve Vatan Bilgisayar San. ve Tic. AŞ hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. (1.11.2023)

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ, Teknosa İç ve Dış Ticaret AŞ ve Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi'nin rekabete hassas verilere yönelik bilgi değişiminde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca dosyanın 26.10.2023 tarihinde müzakeresi sonucunda; Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret AŞ, Teknosa İç ve Dış Ticaret AŞ ve Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi'nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediklerine, dolayısıyla söz konusu teşebbüslere idari para cezası verilmesine gerek olmadığına karar verildi.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesi ne diyor?

Madde 4- Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.

Bu haller, özellikle şunlardır:

a) Mal veya hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kâr gibi unsurlar ile her türlü alım yahut satım şartlarının tespit edilmesi,
b) Mal veya hizmet piyasalarının bölüşülmesi ile her türlü piyasa kaynaklarının veya unsurlarının paylaşılması ya da kontrolü,
c) Mal veya hizmetin arz ya da talep miktarının kontrolü veya bunların piyasa dışında belirlenmesi,
d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması veya piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da diğer davranışlarla piyasa dışına çıkartılması yahut piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,
e) Münhasır bayilik hariç olmak üzere, eşit hak, yükümlülük ve edimler için eşit durumdaki kişilere farklı şartların uygulanması,
f) Anlaşmanın niteliği veya ticarî teamüllere aykırı olarak, bir mal veya hizmet ile birlikte diğer mal veya hizmetin satın alınmasının zorunlu kılınması veya aracı teşebbüs durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın ya da hizmetin diğer bir mal veya hizmetin de alıcı tarafından teşhiri şartına bağlanması ya da arz edilen bir mal veya hizmetin tekrar arzına ilişkin şartların ileri sürülmesi,

Bir anlaşmanın varlığının ispatlanamadığı durumlarda piyasadaki fiyat değişmelerinin veya arz ve talep dengesinin ya da teşebbüslerin faaliyet bölgelerinin, rekabetin engellendiği, bozulduğu veya kısıtlandığı piyasalardakine benzerlik göstermesi, teşebbüslerin uyumlu eylem içinde olduklarına karine teşkil eder.

Ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmak koşuluyla taraflardan her biri uyumlu eylemde bulunmadığını ispatlayarak sorumluluktan kurtulabilir.

72
10
7
1
0
Emoji İle Tepki Ver
72
10
7
1
0