Yapay Zekâya Milyarlar Harcayan Microsoft, Çalışanlarına Bu Yıl Zam Yapmama Kararı Aldı!

10
3
0
0
0
Birkaç ay önce 10 binden fazla çalışanını kovan Microsoft'un bir masraf azaltma hamlesi daha yapacağı ortaya çıktı. CEO'su Satya Nadella, üst düzey yöneticiler de dahil maaşlı çalışanlara bu yıl zam yapılmayacağını açıkladı.

Dünya çapında devam eden ekonomik belirsizlikler, son zamanlarda teknoloji sektörünü derinden etkilemiş, birçok şirketin masraf azaltma amacıyla hamleler yapmasına neden olmuştu. Microsoft da bunlardan biriydi. Yapay zekâya milyarlar harcayan şirket, üç ay önce 10 binden fazla kişiyi işten çıkarmıştı.

Bugün ise ekonomik belirsizlikler nedeniyle bir adım daha atıldı. ABD’li teknoloji devi, çalışanlarına bu yıl zam yapmama kararı aldı.

Yalnızca saatlik ücretle çalışanlara zam yapılacak

The Verge tarafından elde edilen, CEO Satya Nadella’nın çalışanlara gönderdiği bir not bu kararı ortaya çıkardı. Nota göre şirket, bu yıl maaşlı çalışanlarına zam yapmayacak, sadece saatlik ücretle çalışan personel zam alacak.

Nadella, bu hamleyi ekonominin belirsiz durumundan sorumlu tuttu. CEO, yapay zekâ çağında büyük bir değişim geçirdiklerini ve bunu rekabetçi bir ortamda yaptıklarını söylerken makroekonomik belirsizliklerle karşılaştıklarını ekledi. 55 yaşındaki iş insanı, şirketin performans ve verimlilikte ön sıralarda kalarak liderliğini korumak istediğini de belirtti.

Üst düzey yöneticilere de zam yapılmayacak

Öte yandan Microsoft, maaşlı çalışanlarına ikramiye ve hisse opsiyonu sağlamaya devam edecek. Ayrıca Nadella, kendisi de dahil üst düzey yöneticilerin maaşlarının artmayacağını da sözlerine ekliyor. Yöneticilerin performans bonuslarının da azaltılacağını ekleyelim.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/5/11/23719578/microsoft-raises-salaried-employees-memo-ceo
10
3
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
3
0
0
0