ChatGPT'ye Milyarlarca Dolar Yatırım Yapan Microsoft, Yapay Zekanın 'Etik' Yönlerine İnceleyen Ekibini Kovdu

13
10
2
1
0
Microsoft'un işten çıkardığı 10 bin kişi arasında önemli bir ekibin de olduğu anlaşıldı. Edinilen bilgilere göre şirket, yapay zekanın etik, toplum ve sürdürülebilirlikten sorumlu isimlerini de kovdu.

2023 yılı teknoloji devleri için pek de iyi gelmedi. Öyle ki tüm şirketler, toplu işten çıkarma yaptılar. Bu şirketlerden bir tanesi de Microsoft'tu. Gelen son haberler, Microsoft'un işten çıkardığı 10 binden fazla çalışan arasında önemli bir ekip olduğunu gözler önüne seriyor. Edinilen bilgilere göre Microsoft, yapay zeka inovasyonunu gerçekleştirirken bunun etik, sürdürülebilir ve toplum sorumluluğu konusundaki çalışmaları yapan ekibi de tamamen tasfiye etti.

Konuya aşina kaynaklara göre Microsoft; etik, toplum ve sürdürülebilirlik ekibini aslında geçtiğimiz yıldan beri küçültüyordu. Hatta Ekim 2022'de alınan kararla, çalışan sayısı sadece 7'ye kadar düşmüştü. Birimdeki çalışanlar ya başka birimlere gönderilmiş ya da işten çıkarılmışlardı. İşte geldiğimiz son noktada, artık böyle bir birimin kalmadığını görüyoruz. 

Microsoft'un yapay zeka için kurallar belirleyen bir ekibi daha var. Ancak bu ekibin işi etik değerler değil!

Microsoft

Microsoft'un halihazırda yapay zeka inovasyonu için kuralları belirleyen "ORA" isimli bir ekibi var. Ancak bu ekip, bizzat çalışanların yaptığı açıklamaya göre olaya daha teknik yaklaşıyorlar. Yani ORA için etik ve toplum bilinci, sadece teknik detaylardan ibaret. Çalışanlar, son kullanıcıya ulaşan teknolojilerin esas etik ve toplum açısından sonuçlarını inceleyen ekibin artık olmadığını ifade ediyorlar. Kovulan isimler, Microsoft'un etik değerleri artık daha az önemseme kararı aldığı için böyle bir karar almış olduğuna inanıyorlar.

Microsoft, özellikle de son dönemlerde yapay zekaya çok ciddi yatırımlar yaptı. Bu yatırımların en büyüğü ise Open AI'ye yönelikti. Şirket yapay zekayı bu kadar önemsiyorken, son tüketiciye ulaşan tüm hizmetlerine yapay zeka temelli araçlar ekliyorken önemli bir ekibin işten çıkarılmış olması, Microsoft'u yeni bir tartışmaya sürükleyecek gibi görünüyor. Şirketin bundan sonraki süreçte neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/03/13/microsoft-lays-off-an-ethical-ai-team-as-it-doubles-down-on-openai/
13
10
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
13
10
2
1
0