Microsoft, Program Yardımcısı Clippy’i Diriltip Tekrar Öldürdü

68
5
5
4
2
Microsoft Office uygulamalarını kullananlara yardımcı olması için tasarlanan ve Office 97 ile hayatımıza giren Clippy, yeni özellikler gelirken ortadan kaldırılmıştı. Microsoft, 19 Mart günü geri getirdiği Clippy’i 21 Mart günü yeniden kayboldu.

Office uygulamalarını eski tüplü monitörlerden öğrenen neslin hatırlayacağı Clippy, garip kaşlara sahip bir asistan olarak Office kullanıcılarına tavsiyeler verirdi. Bazı insanların hiç sevmediği bazı insanların ise çok sevdiği Clippy, 2001 yılında yapışkan notlar gibi özellikler gelince emekli olmuş ve bir daha da ortalıkta pek görülmemişti.

Clippy daha sonra Microsoft’un Teams adlı uygulamasına çıkartma paketi olarak geldi. Hatta firmanın resmi GitHub sayfasında da bu paket yer aldı ki isteyen herkes kullanabilsin. Sadece bir gün sonra ise Clippy bir kez daha arkasında hiçbir iz bırakmadan kayboldu.

Bir Microsoft sözcüsü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Clippy 2001 yılından beri işini geri almaya çalışıyor ve GitHub’da görünmesi de bir başka denemeydi.” açıklamasında bulunarak “Çabasını takdir ediyoruz ancak Clippy’i Teams’e eklemek gibi bir fikrimiz yok” dedi.

Şirket içinden gelen haberlere göre ise Clippy’yi bir kez daha sonlandıran “marka polisi” olmuş. Clippy’nin geri dönmesinin şirket imajına uymadığını düşünen ekip, insansı ataç Clippy’nin bir kez daha Microsoft uygulamalarında görülmesine son vermiş.

Clippy hayranları hemen organize olarak karakterin Teams’e geri dönmesi için kampanyalar başlattı. Müşterilerini gerçekten dinleyen firmalardan olan Microsoft belki de Clippy’yi geri getirir.

Kaynak : https://www.theverge.com/2019/3/22/18276923/microsoft-clippy-microsoft-teams-stickers-removal
68
5
5
4
2
Emoji İle Tepki Ver
68
5
5
4
2