• Anasayfa
  • Mobil
  • Mobil Fotoğrafçılığın Yeni Odağı 50x Zoom Olabilir mi?

Mobil Fotoğrafçılığın Yeni Odağı Dijital Yakınlaştırma Teknolojisi Olabilir mi?

40
13
0
0
0
Yakın geçmişin en popüler akımlarından biri olan mobil fotoğrafçılık, gelişen teknolojiyle birlikte şekillenmeye devam ediyor.

Mobil fotoğrafçılık, akıllı telefonların günden güne gelişmesiyle birlikte çok daha farklı bir boyuta geçiş yaptı. Beşli kamera kurulumları bile artık görünce şaşırmadığımız unsurlar haline geldi. Mobil fotoğrafçılığa yeni bir soluk getirecek bir hamle de Huawei'den geldi.

Huawei, P serisi akıllı telefonlarıyla kamera alanında yeni bir dönem başlattı denilebilir. Periskop adı verilen yeni lens teknolojisiyle birlikte artık günlük hayatta kullandığımız akıllı telefonlar birer fotoğraf makinesi olabilecek. Huawei, bu teknolojiyi telefonun arkasına bir prizma yerleştirerek kullandı. Bahsi geçen bu prizma, ışığı 90 derece yansıtarak 5x optik yakınlaştırma sağlayabiliyor. Fakat 5x optik yakınlaştırma Huawei'ye yetmedi ve 10x hibrit yakınlaştırmadan 50x dijital yakınlaştırmaya kadar ulaşabilen muazzam bir teknoloji ortaya konuldu.

P30 Pro adlı modelde kullanılan bu teknolojiyle birlikte akıllı telefonunuzu adeta bir dürbün gibi kullanmanız mümkün. Bahsi geçen 50x dijital yakınlaştırmanın örneğini aşağıda görebilirsiniz.

(Yakınlaştırma uygulanmamış normal çekim)

(50x dijital yakınlaştırma uygulanmış çekim)

İlk görüşte anlayamamış olabilirsiniz. Yukarıdaki yakınlaştırılmış tabela, ilk fotoğrafta gördüğünüz ağacın tam arkasındaki binaya ait. Bu denli büyük bir yakınlaştırma oranının mobil fotoğrafçılığa nasıl bir etkide bulunacağını yakın gelecekte hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : https://www.androidpit.com/are-periscope-cameras-the-next-trend-in-smartphone-photography
40
13
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
40
13
0
0
0