• Anasayfa
  • Yaşam
  • Muğla Belediye Başkanı: THK'den Görüşecek Yetkili Bulamadık

Muğla Belediye Başkanı'ın Yangınlar Hakkında Açıklama: THK'den Görüşecek Yetkili Bulamadık

173
18
8
2
1
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, belediye olarak yangın uçağı kiralamak üzere THK'yi aradıklarını, ancak görüşecek bir yetkili bulamadıklarını açıkladı.

Dünya genelinde sıcaklıkların artmasıyla birlikte yangınlar da fazla sayıda kendisini göstermeye başladı. Ülkemizse bir yandan son yıllarda görülen en büyük yangınlardan birisiyle, bir yandan da farklı illerde ve bölgelerde görülen yangınlarla mücadele etmeye devam ediyor. Yalnızca iki günde 13 ilde çıkan 41 yangının birkaçı halen kontrol altına alınabilmiş değil.

Yerleşim yerlerine sıçrayan ve bazı mahallelerin boşaltılmasına neden olan, en kötüsü de hem doğanın hem de insanın canına mâl olan yangınlarda uçaklar, hızlı ve etkili müdahalede büyük bir görev taşıyor. Fakat Türkiye’nin ‘yangın filosu’, yangın sayısı ve büyüklüğüne oranla araçların azlığı nedeniyle yeniden tartışma konusu olmuştu. Bu tartışmayı sürdürecek bir gelişmeyse Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından paylaşıldı.

“THK’da görüşecek bir yetkili bulamadık”

yangın

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Türk Hava Kurumu’nu aradığını, belediye olarak yangın uçağı kiralamak istediklerini dile getirdiklerini açıkladı. Fakat Gürün, THK’da ulaştıkları kişinin saat 15.30’dan itibaren kimsenin kalmadığını, kendilerine yarın sabah yeniden aramalarını söylediğini ifade etti. Gürün, Türk Hava Kurumu’nda görüşecek bir yetkili bulamadıklarını dillendirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamada 2021’deki yangınlarda 2’si Rusya’dan kiralanan toplam 3 uçağın görev yaptığını ifade etmişti. Fakat Doğruluk Payı tarafından 2019 yılında paylaşılan araştırma, o dönemde THK’nın yangın söndürme filosunda 9 tane uçak olduğunu göstermişti.

173
18
8
2
1
Emoji İle Tepki Ver
173
18
8
2
1