• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA’dan Girdap Açıklaması: “Ne Olduğunu Biz de Bilmiyoruz”

NASA’dan Girdap Açıklaması: “Ne Olduğunu Biz de Bilmiyoruz”

44
9
9
2
1
Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), Jüpiter’in yeni bir fotoğrafını paylaştı. Fotoğraftaki girdapta yer alan siyah nokta hakkında da açıklama yapan NASA, bu noktanın ne olduğu konusunda kimsenin emin olmadığını söyledi.

Uzay çalışmaları denince insanların büyük kısmının aklına ilk olarak NASA geliyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Ajansı, sık sık muhteşem görüntüleri bizimle paylaşıyor. Genelde paylaştığı görsellerle beraber ne gördüğümüze dair bir açıklama da paylaşan kuruluş, bu defa gördüğümüz şeyin ne olduğundan emin değil.

Güneş Sistemi içindeki en büyük gezegen olan Jüpiter’de gerçekleşen bir fırtınaya ait görüntüleri paylaşan NASA yetkilileri, “Jüpiter üzerindeki siyah nokta nedir? Kimse emin değil. Jüpiter etrafındaki son temaslarımızda robotik uzay mekiği siyah bir bulut keşfetti. Etraftaki bulutlar bir girdabın oluştuğunu gösteriyor. Ama bu konuda net bir açıklama yapmak mümkün değil” açıklamasını yaptı.

Görüntü, 29 Mayıs’ta Juno adlı uzay aracı tarafından çekildi. Juno, görüntüyü gezegene 15 bin kilometre mesafeden çekti.

Juno uzay aracı, uzun zamandır Jüpiter ve uydularında incelemelerde bulunuyor. Daha önce de araçtan gelen görüntüler kamuoyu ile paylaşılmıştı. Juno şimdiye kadar Jüpiter'in büyük kırmızı lekesini, uydularını ve gezegende gelişen hava olaylarını görüntüledi ve önemli bilimsel veriler toplamayı başardı.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/dunya/son-dakika-nasadan-itiraf-bu-girdabin-sebebini-biz-de-bilmiyoruz-5134622/
44
9
9
2
1
Emoji İle Tepki Ver
44
9
9
2
1