• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Orion Kapsülünü Ticari Roketle Fırlatabilir

NASA, Orion Kapsülünü Farklı Bir Roketle Fırlatmayı Planlıyor

8
1
0
0
0
NASA, işlemleri hızlandırmak ve Orion kapsülünü daha erken bir tarihte fırlatabilmek için farklı bir roketle kullanmayı planlıyor.

NASA, Mürettebatlı Uçuş projesine 2011 yılında başladı. Ayrıca yapmayı planladıkları dünyanın en güçlü roketinin birincil sağlayıcısı olarak Boeing'i seçtiler. Henüz uçmaya hazır değiller ve NASA gün geçtikçe daha çok sabırsızlanıyor. NASA yöneticisi Jim Bridenstine'e göre NASA, Orion kapsülünü işleri hızlandırmak için farklı bir rokette fırlatmayı düşünüyor.

Uzay Fırlatma Sistemi (SLS), uzay aracına gevşek bir şekilde entegre edilen ve güneş sistemindeki herhangi bir yere yük taşıma kapasitesine sahip süper ağır kapasiteli bir taşıma roketi. NASA, SLS'yi on yıllardır ilk defa, düşük Dünya yörüngesinin ötesinde astronotları taşımak için tasarlanmış bir mürettebat kapsülü olan Orion'un ilk fırlatma aracı olarak planladı. Bununla birlikte, ajans SLS'siz bir Orion lansmanı yapmayı da düşünüyor.

Bu süreçte NASA birkaç gecikme ile mücadele etti. NASA başlangıçta SLS'yi 2017 yılının sonlarına kadar 5 ile 7 milyar dolar arası bir ücret karşılığında havada tutmak istedi. Ancak, araç hala piyasaya sürülmeye hazır değil ve Ekim 2018 tarihli rapora göre fiyat çoktan 11,9 milyar dolara yükseldi. Bu rapor ayrıca, birincil sağlayıcısı Boeing'deki soruna işaret ederek, 18 ay süren emir ve kontrol yazılımındaki gecikmeler gibi sorunları dile getirdi.

Orion modülü sadece SLS'ye özel değildir, NASA daha önce mürettebatsız bir deneme uçuşu için Delta IV roketini kullanıyordu.

NASA'nın yine Delta IV roketini kullanıp kullanmayacağı henüz net değil. SpaceX’in Falcon Heavy roketinin kullanılması için NASA'ya bir teklif gönderdiği söyleniyor. BUNların yanı sıra Bridenstine, SLS'yi Dünya yörüngesine yerleştirmek ve ardından Ay’a göndermek için ikinci bir roket gönderme fikrini de değerlendiriyor.

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/287748-nasa-may-launch-orion-crew-module-on-commercial-rocket
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0