Netflix, 'Oyun' İşinde Fena Çuvalladı: Neredeyse Kimse Netflix Oyunlarını Oynamıyor

45
4
2
1
0
Geçtiğimiz yıl oyun dünyasına atılan fakat işleri çok durgun bir şekilde ilerleten Netflix, yıl sonuna kadar 26 oyun yayınlayacağını açıkladı. Öte yandan Netflix oyunlarının ne kadar oynandığı da açıklandı.

2021 yılının kasım ayında oyun dünyasına resmen giriş yapan Netflix, şu anda yalnızca 24 adet oyunla hizmet veriyor. Fakat şirket yetkilisi tarafından paylaşılan yeni bilgilere göre şirket, oyun dünyasındaki varlığını bu yıl sonuna kadar artırmayı planlıyor. Elbette bunun mümkün olmasını sağlayacak yol da oyun sayısını artırmaktan geçiyor.

CNBC’nin Netflix yetkilisinden edindiği bilgilere göre şirket, bu yıl sonuna kadar kataloğundaki oyun sayısını 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Yeni oyunların hangileri olacağı henüz bilinmezken, bu oyunlar arasında bir dönem viral olmayı başaran Queen’s Gambit dizisinin adını taşıyacak ‘Queen’s Gambit Chess’ isimli satranç oyunu da olacağı aktarıldı.

Oyun var, peki oynanıyor mu?

netflix

Netflix, oyun tarafındaki gelişmesini planlamaya devam etse de mevcut tablo, Netflix bünyesindeki oyunların pek de oynanmadığını gösteriyor. Sadece Netflix abonelerine özel olan bu oyunlar, Apptopia verilerine göre Netfl’x'in 221 milyon abonesinin sadece 1,7 milyonu, yani %1’den az kısmı tarafından oynanıyor. 

Öte yandan Netflix tarafından daha önce yapılan açıklamalar, bu konu hakkında bir açıklama sunuyor. Haziran ayında konuşan Netflix’in oyun bölümünün başkanı Leanne Loombe, şu anda işleri bilerek durgun bıraktıklarını, halen üyelerin ne oynamak isteyeceği konusunda testler gerçekleştirdiklerini ve bu alanı öğrenmeye devam ettiklerini paylaşmıştı. Netflix eş CEO’su ve kurucu ortaklarından Reed Hastings de şu açıklamayı paylaşmıştı:

“Kategorinin en iyisine sahip olarak üyelerimizi memnun etmeliyiz. Bunda farksal olarak harika olmalıyız. Sadece içinde olmanın bir anlamı yok.”

Netflix’in oyun kısmına bakış açısı şu anda ‘en iyiyi sunmak ya da sunmamak’ tarzında olsa da, özellikle abone kayıplarının oyun tarafına etkisinin ne olacağı henüz bilinmiyor. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde 200 bin, ikinci çeyreğindeyse neredeyse 1 milyon abone kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak : https://www.cnbc.com/2022/08/06/netflixs-video-game-push-sees-few-subscribers-playing-along.html
45
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
45
4
2
1
0